Nagrody są przyznane projektom opracowanym w duchu zrównoważonego rozwoju i o wyjątkowej praktycznej użyteczności,  przyczyniającym się do efektywnego wykorzystania energii i zasobów i/lub humanizacji miejsca pracy. We wszystkich kategoriach przedstawione innowacje muszą dotyczyć budownictwa, przemysłu materiałów budowlanych i maszyn górniczych, lub przemysłu budowlanego i branży materiałów budowlanych. Zwycięzcy wyłaniani są w ramach pięciu kategorii: Maszyny, Podzespoły/Systemy cyfrowe, Prace budowlane/Proces budowlany/Metoda budowlana, Badania/Nauka, Projekt.

W tym roku nagrody zostaną przyznane po raz 12. Ponownie wyboru dokonano we współpracy z uznanymi stowarzyszeniami branżowymi: 

  • German Engineering Federation (VMDA),
  • German Construction Industry Association (HDB),
  • Central Association of the German Construction Industry (ZDB),
  • German Building Materials Association (BBS).

Innovation Awards 2019

Maszyny

E-Power Pipe®, Herrenknecht AG

E-Power Pipe® to bezwykopowa metoda instalacji kabli podziemnych, ekonomiczna i przyjazna środowisku. Wykorzystanie technologii no-dig pozwala na wykonanie otworów o niewielkich średnicach, lecz znacznej długości, w dodatku na o wiele mniejszej głębokości. Jak zauważono, prace wykonywane są z dużą precyzją i szybkością.

Podzespoły/Systemy cyfrowe

PAVE-TM Layer Thickness Measurement, Moba Mobile Automation AG

PAVE-TM to jedyny na świecie zautomatyzowany system pomiaru grubości powłok w budownictwie drogowym. Pionierski system automatycznie podaje grubość powstającej powłoki asfaltowej, redukując konieczność ręcznego wykonywania pomiarów. Nowy ultrasoniczny czujnik CSMT-300, wyprodukowany również przez tego producenta, zapewnia precyzyjną pracę systemu. 

Prace budowlane/Proces budowlany/Metoda budowlana

Worldwide. The mobile fabrication, Max Bögl Stiftung & Co. KG

The Hybrid Towers firmy Max Bögl Wind AG znane są ze swojego hubu energetycznego i wydajnego wykorzystywania energii wiatrowej. Co jednak jeszcze ważniejsze, dzięki mobilnej produkcji możliwe jest produkowanie betonowych elementów w niemal każdym miejscu na świecie.

Badania/Nauka

Driver guidance 4.0, Technical University of Munich

Projekt zespołu z Monachium zakłada wprowadzenie na plac budowy technologii holograficznej. Wykorzystanie danych BIM, które wyświetlać się będą użytkownikom specjalnych okularów, może być przydatne z wielu powodów: korzystać z nich mogą architekci, projektanci, a przede wszystkim... operatorzy maszyn. Wszystkie informacje na temat placu budowy, zwłaszcza w strefach specjalnych czy niebezpiecznych, będą na wyciągnięcie ręki, a właściwie: na jedno szybko spojrzenie.

Projekt

INTUSI INTuitives USer Interface, Liebherr-Hydraulikbagger GmbH

Po raz pierwszy zaprezentowany publicznie właśnie na targach Bauma 2019: innowacyjny, adaptowalny, intuicyjny system komunikacyjny pomiędzy użytkownikiem a maszyną oraz pomiędzy samymi maszynami, tworzący nowoczesny model zarządzania maszyną.

Targi Bauma 2019 odbywają się w dniach od 8 do 14 kwietnia w Messe Munchen.

Przeczytaj także: Bauma 2019: tego nie wiesz o największych targach budowlanych na świecie