Powierzchnia wystawiennicza zajmuje w tym roku aż 614 tys. m2, jest trzykrotnie większa niż powierzchnia murawy stadionu Allianz w Monachium, na którym mecze rozgrywa Bayern Monachium, drużyna Roberta Lewandowskiego. Wykorzystana została przez 3702 wystawców, w tym 2433 zagranicznych (66%). Próg Messe Munchen, tj. terenu targów, w ubiegłym roku przekroczyło 583,74 tys. gości, w 2019 r. będzie ich w sumie prawdopodobnie ponad 600 tys.

Bauma jest bardzo specyficzną platformą handlową, umożliwiającą spotkanie przedstawicieli wszystkich światowych rynków. To właśnie tak szeroki zasięg sprawia, że obie strony mogą być pewne korzyści, które odniosą, biorąc udział w targach. To również miejsce, gdzie można zapoznać się z trendami w konstrukcji maszyn i realizowaniu projektów. Szczególny nacisk w tym roku położono na propagowanie idei zdigitalizowanego placu budowy oraz koncepcji zrównoważonego rozwoju.

W przeddzień rozpoczęcia Baumy, podczas specjalnej gali, przyznano też Innovation Awards: laureaci nagrody wybierani są w pięciu kategoriach: Maszyny, Podzespoły/Systemy cyfrowe, Prace budowlane/Proces budowlany/Metoda budowlana, Badania/Nauka, Projekt. Wśród zwycięzców znalazła się E-Power Pipe®bezwykopowa metoda instalacji kabli podziemnych, ekonomiczna i przyjazna środowisku. Takie właśnie projekty, wpisujące się w koncepcję zrównoważonego rozwoju i innowacyjne, są nagradzane.


Czas targów to nie tylko wystawa maszyn czy rozmowy handlowe. Każdego dnia wybitni reprezentanci środowiska akademickiego i branżowego omawiają różnorakie projekty badawcze i koncepcje. Pod dyskusję poddawany jest m.in. temat maszyn budowlanych połączonych siecią „ekosystemów”, dzięki którym mogą pracować i wykonywać zadania wspólnie. Rozmowy toczą się też na temat bezpieczeństwa czy wydajności, lecz budowa sieci wydaje się być najważniejszym obecnie trendem w konstrukcji maszyn.

Co jednak najważniejsze dla uczestników, mogą oni oglądać zapierające dech, wspaniałe maszyny budowlane: i zarejestrowane we wcześniejszym materiale filmowym małe roboty, i taki, jak poniżej, gigantyczny sprzęt.

Tych, którzy chcą zobaczyć więcej, zapraszamy na nasz facebookowy profil: FB/inzynieria.com, znajdują się tam również zdjęcia 360 stopni.

Przeczytaj także: Bauma 2019: tego nie wiesz o największych targach budowlanych na świecie