Firma HBM wprowadziła na rynek nowy przemysłowy kondycjoner sygnału ClipX. Z klasą dokładności o wartości 0,01 i dołączonym cyfrowym certyfikatem kalibracji, wzmacniacz pomiarowy ClipX wyznaczył nowe standardy w sterowaniu procesami przemysłowymi. Urządzenie posiada wejścia uniwersalne dla wielkości takich, jak: ciśnienie, moment obrotowy, napięcie, odkształcenie, prąd, przemieszczenie, siła i temperatura.
Fot. Biuro Inżynierskie Maciej Zajączkowski www.hbm.com.pl
Moduł pomiarowy ClipX dostosowuje się do każdego zadania pomiarowego, niezależnie od tego, czy jest używany w aplikacjach jedno-, czy wielokanałowych, maszynach produkcyjnych lub w monitorowaniu procesów, komunikując się z wykorzystaniem nowoczesnych interfejsów, tj.: PROFINET, PROFIBUS, Ethernet / IP™, EtherCAT®.
Intuicyjny interfejs www umożliwia zdalną obsługę, parametryzację i diagnostykę urządzenia. ClipX monitoruje się samodzielnie i pomaga zapobiegać przestojom maszyny ze względu na wczesne wykrywanie usterek.
W jaki sposób osiąga się tę wysoką dokładność i jakie czynniki na nią wpływają? Wysoka dokładność może być osiągnięta tylko wtedy, gdy używane są najnowsze komponenty elektroniczne, których liczba jest zmniejszana i konsekwentnie digitalizowana.
Błędy niepewności pomiarowej
• Grupa 1: Błędy związane z pełną skalą
Błędy generujące określony sygnał wyjściowy niezależnie od przyłożonego sygnału pomiarowego. Liniowość i zależność punktu zerowego od temperatury (dryft zera) to główne wpływy błędu w odniesieniu do pełnej skali. Każda poprawa tych znamionowych parametrów wyjściowych umożliwia wykorzystanie pełnych możliwości wzmacniacza pomiarowego.
• Grupa 2: Rzeczywiste błędy związane z wartością mierzoną
Grupa ta dotyczy błędów, których wielkość jest proporcjonalna do sygnału pomiarowego zastosowanego w czasie oceny (dryft pełnej skali). Określają one zakres, w którym można zastosować dany łańcuch pomiarowy. Małe błędy w stosunku do pełnej skali zwiększają możliwość pomiaru w zakresie obciążenia częściowego.
• Grupa 3: Zakłócenia elektromagnetyczne
Cyfrowe łańcuchy pomiarowe są wykorzystywane w praktycznych zastosowaniach w środowisku przemysłowym. Działają one obok dużych silników, generatorów i falowników, które generują potężne pola elektromagnetyczne i elektrostatyczne. Te zakłócenia mają bezpośredni wpływ na wzmacniacze i jakość otrzymywanych danych.
Wnioski
Istnieje szereg błędów dokładności w przetwarzaniu sygnału, które można zmniejszyć za pomocą nowoczesnych przyrządów pomiarowych. Im wyższa klasa dokładności kondycjonera sygnału i dopasowanego czujnika, tym wyższa wydajność lub jakość produktów i procesów. W przyszłości wydajna produkcja lub rozwój bez precyzyjnej technologii pomiarowej nie będzie już możliwy. Obecnie HBM oferuje odpowiednie czujniki i technologię pomiarową, aby być przygotowanym na wymagania przyszłości.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.