Pierwsze kroki… 

Oczywiście najważniejszą kwestią jest wybór odpowiedniego wykonawcy. Budowa hali jest zawsze przedsięwzięciem na tyle dużym, poważnym i często też kosztownym, że nie może być tu mowy o jakichkolwiek pomyłkach. Wybudowanie hali magazynowej trzeba więc powierzyć prawdziwym fachowcom. 

Planowanie budowy zawsze musi zaś opierać się przede wszystkim na zdecydowaniu o: 

 • charakterze budynku, 
 • jego dokładnym przeznaczeniu, 
 • usytuowaniu oraz wymiarach. 

Wśród pierwszych kroków znaleźć się musi: 

 • zaplanowanie budżetu, 
 • uzyskanie niezbędnych pozwoleń 
 • i zamówienie projektu.

Wybór odpowiedniego producenta kluczem do sukcesu 

Stąd też tak ważne staje się wybranie odpowiedniego producenta hali magazynowej. Takiego, który będzie w stanie zaoferować wysokiej jakości obiekt, ale też podejdzie do pracy kompleksowo, udzielając profesjonalnej pomocy. Zaplanowanie budowy hali magazynowej zawsze wiązać się musi oczywiście z wizytą w Urzędzie Gminy albo w Urzędzie Miasta, gdzie będzie można otrzymać informacje dotyczące warunków zagospodarowania terenu. Tam również składa się wniosek o pozwolenie na budowę. 

Do takich działań niezbędne mogą stać się (zapewniane przez producentów hal) dokumenty takie jak: 

 • rzuty, 
 • różnego rodzaju obliczenia 
 • i przekroje, które to pomagają architektom w przygotowaniu projektu zagospodarowania przestrzennego. 

Planując hale magazynowe, doradca techniczny z wybranej firmy zajmie się oczywiście przeprowadzeniem wizji lokalnej terenu budowy. Do jego działań będzie należeć wtedy również identyfikacja ewentualnych kolizji w założeniach ofertowych oraz doradztwo dotyczące dopasowania rozwiązań technologicznych i materiałów. 

Kolejny ważnym krokiem stanie się stworzenie odpowiedniej dokumentacji projektowej. Powstaje tu model koncepcyjny hali wraz z optymalizacją jej rozwiązań konstrukcyjnych. Planowana budowa hali magazynowej musi później oprzeć się na przygotowaniu zestawień materiałów (w celu zamówienia surowców i realizacji procesu produkcyjnego). Później następuje dostawa tych materiałów i realizacja zaplanowanej inwestycji.

Na jaki rodzaj hali magazynowej warto się zdecydować?

Bardzo ciekawą, wygodną oraz opłacalną formą hal magazynowych są obecnie hale namiotowe. Wyspecjalizowani wykonawcy często mają dedykowane oferty poświęcone właśnie takim rozwiązaniom. Przykładem mogą być hale magazynowe od Grupy Łukasiuk - jednego z wiodących polskich producentów hal namiotowych.

Nic jednak dziwnego. Wzniesienie hali namiotowej wiąże się bowiem z wieloma wymiernymi korzyściami: 

 1. Po pierwsze, pozwalają one na znaczne zwiększenie powierzchni magazynowej, przyczyniając się tym samym do ekspansji prowadzonej działalności. 
 2. Po drugie, hale namiotowe mają bardzo krótki czas budowy. Ich realizacja przebiega nawet kilka razy szybciej niż budynków prefabrykowanych, a przede wszystkim budynków tradycyjnych. Oznacza to, że w jednakowym czasie można wznieść tyle hal namiotowych, że dadzą one znacznie większą powierzchnię do przechowywana niż np. hale murowane. 
 3. Po trzecie, hala namiotowa jest inwestycją ekonomiczną. Koszt wykonania jednej takiej hali będzie bowiem zwykle niższy od innych typów hal. 
 4. Po czwarte, hale namiotowe charakteryzują się modułowością. Oznacza to, że można je wedle potrzeby rozbudowywać (największym ograniczeniem będzie tutaj dostępna powierzchnia terenu). Bardzo wygodne jest także to, że systemowość takich konstrukcji, obudowy i ich akcesoriów pozwala na dość łatwy demontaż hali i jej ponowny montaż (na przykład w innej lokalizacji). Warto zaznaczyć, że powiększanie przestrzeni użytkowej hali, a więc dokładanie jej kolejnych elementów konstrukcyjnych sprawia, że cała struktura obiektu jest wzmacniana i usprawniana. Rozwija się więc wraz z rozwojem przedsiębiorstwa, do którego należy. 
 5. I wreszcie po piąte, hale namiotowe mają naprawdę wiele zastosowań. Sprawdzą się one zarówno w branży przemysłowej, handlowej, jak i logistycznej. W wielu miejscach mogą pełnić one funkcję magazynu, ale sprawdzą się też jako hale handlowe, a nawet warsztaty. Tego rodzaju hale posiadają tyle - wspomnianych powyżej - korzyści, że mogą stać się dla wielu przedsiębiorców najskuteczniejszym rozwiązaniem na potrzeby magazynowania.