Na czym polega system tłumienia wybuchów w przemyśle?

System tłumienia wybuchów jest uniwersalną metodą ochraniającą instalacje i  urządzenia przed konsekwencjami wybuchu i polega na rozpoznaniu zagrożenia wybuchem. Aby zapewnić instalacjom ochronę przed wybuchem, po zdiagnozowaniu zagrożenia wybuchem, wprowadza się działania tłumiące. System tłumienia wybuchów gwarantuje nie tylko ochronę urządzeń, maszyn i instalacji, ale też zapewnia bezpieczeństwo personelowi.

Czym charakteryzuje się tłumienie wybuchów?

Główną cechą tłumienia wybuchów w przemyśle jest ustanowienie odpowiedniego systemu tłumienia wybuchów. Model  takiego systemu tworzą: czujnik wzrostu ciśnienia lub czujnik w podczerwieni IR, butla HRD, mieszanka gasząca i elektronika sterująca układem. Czujnik ciśnienia odpowiada za ciągłą kontrolę zmiany ciśnienia. Warto wybrać system, który będzie spełniał wymogi tłumienia wybuchów zarówno pożarowych (z ognia i iskry), jak i gazowych.

Zapewnienie bezpieczeństwa w przemyśle

Wyróżnia się dwa rodzaje zapewniania bezpieczeństwa w przemyśle: aktywne i pasywne. Aktywne zabezpieczenia przeciwwybuchowe charakteryzują się tym, że wykrywają wybuch już we wczesnej fazie. Czujniki przekazują informacje do centrali sterującej i komunikują o wzroście ciśnienia i wykryciu wybuchu, a do urządzenia zabezpieczonego wstrzeliwany jest proszek tłumiący wybuch. W tym czasie bariery mechaniczne lub proszkowe ustawione na przewodach i pyłoprzewodach zatrzymują wybuch w zalążku. Do produktów aktywnego tłumienia wybuchów zalicza się systemy i zbiorniki HRD, odprzęganie wybuchu SRD i izolację wybuchu. Spotyka się też szafy sterowania zabezpieczeń przeciwwybuchowych, posiadające stopień niezawodności, który określa Poziom Nienaruszalności Bezpieczeństwa SIL (ang. Safety Integrity Level).

W pasywnym bezpieczeństwie przeciwwybuchowym odciążanie wybuchu jest jedną z możliwości gwarantujących bezpieczeństwo. Wybuch uwalniany jest przez układ odpowietrzający, do którego zalicza się między innymi płyty przeciwwybuchowe, przerywacze ognia czy klapy zwrotne. System pasywny może być wykorzystywany na otwartej przestrzeni i w zamkniętych pomieszczeniach.

Dbając o bezpieczeństwo, należy zapobiegać powstawaniu atmosfery wybuchowej – co jest możliwe dzięki przeprowadzonej ocenie ryzyka wybuchu. Dokumentacja zabezpieczenia przed wybuchem gwarantuje szybkie wprowadzenie ustalonych procedur i systemów.