Czym jest wskaźnik RRSO?

RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, to po prostu całkowity koszt kredytu, jaki będzie musiał ponieść klient. Dzięki funkcjonowaniu tego wskaźnika osoby zainteresowane skorzystaniem z kredytu czy pożyczki mogą szybko dokonać porównania dostępnych na rynku ofert. Obowiązek podawania RRSO mają zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Wszystko po to, aby klientom łatwiej było porównać dostępne produkty.

Atrakcyjnym RRSO kuszą przede wszystkim firmy pożyczkowe. Większość z nich ma w ofercie darmowe (bezpłatne) chwilówki, które są dedykowane nowym klientom. RRSO tych produktów wynosi 0 proc. Inaczej mówiąc, klient nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów, o ile jednak spłaci zobowiązanie w ustalonym terminie – w przeciwnym razie pożyczkodawca może naliczyć odsetki.

Porównujesz oferty kredytów lub pożyczek? Zwróć uwagę na RRSO

Wiele osób błędnie zakłada, że o atrakcyjności kredytu czy pożyczki świadczy oprocentowanie. Tymczasem banki i firmy pożyczkowe często naliczają także dodatkowe koszty. Należą do nich m.in. prowizja za udzielenie kredytu lub pożyczki czy ubezpieczenie. Z tego względu kierowanie się wyłącznie wysokością oprocentowania przy wyborze kredytu (pożyczki) nie gwarantuje dokonania najkorzystniejszego wyboru.

Dzięki temu, że banki i firmy pożyczkowe podają RRSO przy każdym produkcie, konsumenci mogą szybko je porównać pod względem kosztów. Oznacza to, że kierując się tym wskaźnikiem, można wybrać najtańszą ofertę.

Czym RRSO różni się od RSO?

W świecie finansów funkcjonuje również wskaźnik RSO, czyli Roczna Stopa Oprocentowania. Nie należy go utożsamiać i mylić ze wspomnianym RRSO, bo za jego pomocą pożyczkodawcy obrazują jedynie oprocentowanie kredytu czy pożyczki. Ponieważ RSO nie uwzględnia dodatkowych kosztów, które mogą zostać naliczone w związku z udzieleniem kredytu czy pożyczki, nie jest miarodajnym wskaźnikiem.

Porównując koszty kredytów czy pożyczek pozabankowych, warto korzystać jedynie z RRSO. Sprawdzenie wyłącznie RSO może spowodować, że klient zdecyduje się na droższą ofertę. Banki i firmy pożyczkowe doskonale zdają sobie sprawę z tego, że konsumenci w pierwszej kolejności zwracają uwagę właśnie na oprocentowanie, ignorując przy tym często dodatkowe koszty.

Jak wyliczyć RSSO kredytu lub pożyczki?

Co do zasady samodzielne wyliczenie RRSO kredytu lub pożyczki jest możliwe – wystarczy tylko skorzystać ze specjalnego wzoru (bez trudu można go znaleźć w internecie). Ponieważ jest on dość skomplikowany, powstały kalkulatory RRSO. To narzędzia, które pozwalają wyliczyć RRSO w szybki i wygodny sposób.

Kalkulator RRSO można znaleźć choćby na stronach związanych z tematyką finansową. Dobry kalkulator składa się z kilku pól. Użytkownik musi podać m.in.:

  • kwotę kredytu, jaką jest zainteresowany;
  • okres kredytowania (w miesiącach);
  • wysokość oprocentowania;
  • prowizję i dodatkowe koszty.

Po podaniu tych informacji kalkulator wylicza wysokość RRSO, może też podać użytkownikowi całkowitą kwotę do spłaty czy ratę kredytu. To znacznie ułatwia wybór kredytu czy pożyczki – szybko i bez wychodzenia z domu można wybrać najkorzystniejszą ofertę.