Dokonano uroczystego „oddania do użytku” miejscowości Nieboczowy (woj. śląskie), relokowanej z czaszy powstającego zbiornika Racibórz Dolny.
Odra. Fot. bnorbert3/Adobe Stock
Na potrzeby budowy zbiornika Racibórz Dolny dokonano relokacji dwóch miejscowości: Ligota Tworkowska i Nieboczowy. W jej ramach przesiedlono niemal 700 osób, użytkujących ponad 400 budynków. Nowe domy zbudowano w innym miejscu, oddalonym o 7 km. Zachowano jednak nazwy ulic z terenu czaszy zbiornika, więc część osób nadal mieszka pod tym samym adresem.
Fot. Wody Polskie
W nowej miejscowości funkcjonuje przedszkole, dom kultury, remiza, oczyszczalnia ścieków. Wybudowano drogi, a także sieci: wod-kan, energetyczne i gazowe. Jest boisko, grota solna i sauny: fińska oraz parowa. Co ciekawe, wieś Nieboczowy została relokowana razem z przydrożnymi kapliczkami, a nawet z całym cmentarzem (przeniesiono prochy). Do nowej świątyni przeniesiono wnętrze starego kościoła.
Ze dawnej miejscowości, o której pierwsze wzmianki pochodzą z 1240 r., nie ma juz nic. Koszt programu przesiedleń to łącznie ponad 242,707 mln zł. Dzięki mieszkańcom byłych już wsi Ligota Tworkowska i Nieboczowy zabezpieczone przed powodziami będą obszary trzech województw: śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego.
Zbiornik Racibórz Dolny w pełni funkcjonalny powinien być już na początku 2020 r. Budowany jest w dolinie Odry, na terenie powiatu raciborskiego i częściowo miasta Racibórz. Będzie to największy polder w Polsce – 26,3 km² powierzchni, 185 mln m³ pojemności. Zapora czołowama mieć 4 km długości, lewobrzeżna – 9,6 km, a prawobrzeżna – 8,8 km. Wysokość ziemnych zapór sięgać ma nawet 10 m. Zbiornik zaprojektowano jako suchy, co oznacza, że będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi, choć są plany, by w przyszłości został przekształcony na zbiornik mokry.
Przeczytaj także: Kiedy będzie gotowy zbiornik Racibórz Dolny?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.