• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Zamieszkaj szybciej we własnym domu. Wykańczamy parter, a na poddasze przyjdzie właściwy czas

Opublikowano: 30-09-2019 Źródło: galeriadomow.pl

Marzeniem każdego inwestora jest szybka i sprawna budowa domu, umożliwiająca rychłe zamieszkanie w swoich czterech ścianach. Jak tego dokonać i co może nam w tym pomóc? Jedną z metod realizacji inwestycji jest budowa domu systemem dwuetapowym. Wybierając projekty domów warto zdecydować się na taki, który umożliwi nam przeprowadzenie takiego planu.


Dom przy Oliwkowej NH. Źródło: galeriadomow.pl Dom przy Oliwkowej NH. Źródło: galeriadomow.pl

Jaki projekt domu wybrać, by prowadzić budowę dwuetapowo?

Żeby móc budować dom metodą dwuetapową potrzebny jest odpowiedni projekt domu. System dwuetapowy zakłada budowę domu do stanu zamkniętego i wykończenie pod klucz najpierw parterowej części budynku. Taki sposób może być realizowany w pełni jedynie, gdy wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym lub projekty domów piętrowych. Wyraźny podział wnętrza pozwala skutecznie oddzielić zamieszkałą część od niewykończonego poddasza. Aby myśleć o budowie dwuetapowej potrzebny jest projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze. Takie pomieszczenie można wykorzystać jako sypialnię, jeśli rodzina nie ma dzieci. Wtedy sytuacja jest klarowna – część dzienna, to oficjalny salon, najczęściej otwarty na kuchnię, a dodatkowy pokój stanowi strefę nocną. Jeśli rodzina posiada dzieci sypialnię można przekształcić na ich pokój. Salon może nam wtedy służyć jako miejsce do spania. Pamiętajmy, że jesteśmy u siebie w domu, więc możemy się czuć w pełni swobodnie. Taki stan jest przejściowy, lecz stawiając na szali możliwość bycia u siebie i przejściowe ograniczenia, wybór dla wielu inwestorów wydaje się oczywisty. Do wygodnego korzystania z parterowej części budynku koniecznie musimy wykończyć łazienkę. Pamiętajmy o tym, gdy wybieramy projekty domów. Tylko projekt z łazienką na parterze, która nie jest jedynie toaletą dla gości, pozwoli nam swobodnie korzystać z całej przestrzeni wykończonego parteru.

Podsumowując, aby budowa domu systemem dwuetapowym miała sens, wybrany przez nas projekt domu musi:

  •     być domem z poddaszem użytkowym
  •     posiadać dodatkowy pokój na parterze
  •     mieć w pełni wyposażoną łazienkę na parterze.

Dom przy Cyprysowej 14 K2 - układ pomieszczeń parteru. Źródło: galeriadomow.pl Dom przy Cyprysowej 14 K2 - układ pomieszczeń parteru. Źródło: galeriadomow.pl

Kiedy możemy wprowadzić się do częściowo wykończonego domu?

Gdy urządzimy parter do stanu gotowego do zamieszkania możemy starać się o odbiór budynku i pozwolenie na użytkowanie. Aby uzyskać pozwolenie musimy spełnić kilka warunków. Część poddasza powinna być wykończona w stopniu pozwalającym na bezpieczne przebywanie w każdym pomieszczeniu. Balkony powinny mieć balustrady, a schody barierki. Ponadto niezbędne jest uzyskanie wszystkich niezbędnych protokołów:

  •     odbiór kominiarski
  •     odbiór instalacji gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
  •     wykonanie próby szczelności instalacji gazowej
  •     odbiór wykonanych przyłączy przez właściwych dostawców mediów

Dokumentacja potrzebna do odbioru budynku powinna zawierać ponadto, potwierdzone wpisami do dziennika budowy, częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych oraz świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Budowa dwuetapowa to odpowiedź na podstawową potrzebę posiadania domu. Dzięki takiej realizacji inwestycji szybciej będziemy się cieszyć swobodą i wolnością, która jest podstawowym motorem napędowym pchającym nas do budowy domu.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!