Marzeniem każdego inwestora jest szybka i sprawna budowa domu, umożliwiająca rychłe zamieszkanie w swoich czterech ścianach. Jak tego dokonać i co może nam w tym pomóc? Jedną z metod realizacji inwestycji jest budowa domu systemem dwuetapowym. Wybierając projekty domów warto zdecydować się na taki, który umożliwi nam przeprowadzenie takiego planu.

Jaki projekt domu wybrać, by prowadzić budowę dwuetapowo?
Żeby móc budować dom metodą dwuetapową potrzebny jest odpowiedni projekt domu. System dwuetapowy zakłada budowę domu do stanu zamkniętego i wykończenie pod klucz najpierw parterowej części budynku. Taki sposób może być realizowany w pełni jedynie, gdy wybieramy projekty domów z poddaszem użytkowym lub projekty domów piętrowych. Wyraźny podział wnętrza pozwala skutecznie oddzielić zamieszkałą część od niewykończonego poddasza. Aby myśleć o budowie dwuetapowej potrzebny jest projekt domu z dodatkowym pokojem na parterze. Takie pomieszczenie można wykorzystać jako sypialnię, jeśli rodzina nie ma dzieci. Wtedy sytuacja jest klarowna – część dzienna, to oficjalny salon, najczęściej otwarty na kuchnię, a dodatkowy pokój stanowi strefę nocną. Jeśli rodzina posiada dzieci sypialnię można przekształcić na ich pokój. Salon może nam wtedy służyć jako miejsce do spania. Pamiętajmy, że jesteśmy u siebie w domu, więc możemy się czuć w pełni swobodnie. Taki stan jest przejściowy, lecz stawiając na szali możliwość bycia u siebie i przejściowe ograniczenia, wybór dla wielu inwestorów wydaje się oczywisty. Do wygodnego korzystania z parterowej części budynku koniecznie musimy wykończyć łazienkę. Pamiętajmy o tym, gdy wybieramy projekty domów. Tylko projekt z łazienką na parterze, która nie jest jedynie toaletą dla gości, pozwoli nam swobodnie korzystać z całej przestrzeni wykończonego parteru.
Podsumowując, aby budowa domu systemem dwuetapowym miała sens, wybrany przez nas projekt domu musi:
- być domem z poddaszem użytkowym
- posiadać dodatkowy pokój na parterze
- mieć w pełni wyposażoną łazienkę na parterze.
Dom przy Cyprysowej 14 K2 - układ pomieszczeń parteru. Źródło: galeriadomow.pl
Kiedy możemy wprowadzić się do częściowo wykończonego domu?
Gdy urządzimy parter do stanu gotowego do zamieszkania możemy starać się o odbiór budynku i pozwolenie na użytkowanie. Aby uzyskać pozwolenie musimy spełnić kilka warunków. Część poddasza powinna być wykończona w stopniu pozwalającym na bezpieczne przebywanie w każdym pomieszczeniu. Balkony powinny mieć balustrady, a schody barierki. Ponadto niezbędne jest uzyskanie wszystkich niezbędnych protokołów:
- odbiór kominiarski
- odbiór instalacji gazowej, elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej
- wykonanie próby szczelności instalacji gazowej
- odbiór wykonanych przyłączy przez właściwych dostawców mediów
Dokumentacja potrzebna do odbioru budynku powinna zawierać ponadto, potwierdzone wpisami do dziennika budowy, częściowe odbiory prac budowlano-instalacyjnych oraz świadectwo charakterystyki energetycznej budynku. Budowa dwuetapowa to odpowiedź na podstawową potrzebę posiadania domu. Dzięki takiej realizacji inwestycji szybciej będziemy się cieszyć swobodą i wolnością, która jest podstawowym motorem napędowym pchającym nas do budowy domu.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.