Wiertarki i wkrętarki – kiedy przydadzą się w domu?

Wspomniane elektronarzędzia to obowiązkowy element wyposażenia każdego domowego warsztatu. Okażą się niezbędne podczas:

  • zaplanowanych remontów,
  • konieczności naprawy drobnych usterek,
  • prac montażowych,
  • zmiany aranżacji wnętrz.

Nieważne czy planujesz gruntowny remont swojego mieszkania, czy tylko powieszenie nowej półki lub obrazka – w każdym wypadku konieczne będzie posłużenie się wiertarką lub wkrętarką. Skręcanie mebli czy wykonywanie wraz z dziećmi karmnika dla ptaków to czynności, które bez wkrętarki potrwają zdecydowanie dłużej i będą wymagać włożenia znacznie większego wysiłku.

Wiertarki do domu – o tym należy pamiętać

Parametry wiertarki do domu powinny być dostosowane do potrzeb użytkowników. Najważniejszym z nich jest oczywiście moc narzędzia, a także obecność udaru. Jeśli nie planujesz samodzielnie przeprowadzać remontów generalnych mieszkania, wówczas możesz pokusić się o wiertarki bezudarowe. Zwykle osiągają moc około kilkuset watów. Wykorzystasz je do wiercenia w drewnie, materiałach drewnopodobnych, metalu oraz ściankach gipsowych. Mocniejsze urządzenia, których moc sięga rzędu 1500 W pozwalają już na długotrwałą pracę przy zwiększonych obciążeniach.

Planujesz remont – postaw na udar

Jeśli posiadasz umiejętności do tego, by samodzielnie przeprowadzić generalny remont mieszkania, w Twoim warsztacie powinna znaleźć się wiertarka udarowa. Tego typu elektronarzędzia umożliwiają wiercenie w twardszym betonie. Długotrwała praca przy dużych obciążeniach z użyciem wiertarek udarowych jest komfortowa i bezpieczna dla operatora.

Wkrętarki do domu – praktyczne narzędzia ułatwiające pracę

Wkrętarki zdają egzamin podczas najrozmaitszych prac montażowych, np. przy skręcaniu mebli. Zapomnij o odciskach na dłoniach, które pojawiają się po siłowaniu się ze śrubokrętem. Prosty remoncik, zmiana aranżacji wnętrza czy naprawa drobnej usterki to sytuacje, w których posiadanie w domu wkrętarki okaże się zbawienne. Co powinna posiadać domowa wkrętarka, by była w pełni funkcjonalna?

  • Łatwo wymienne bity – dzięki temu wymiana końcówek nie przysparza żadnych problemów.
  • Zmiana kierunku obrotów silnika – jest to ważne w kontekście tego, by wkrętarką można było również wykręcać wkręty,
  • Ergonomiczny kształt – poręczność jest bardzo ważna, ponieważ np. przy skręcaniu mebli konieczne może okazać się dostanie do trudno dostępnych, ciasnych miejsc.
  • Oświetlenie LED – to także przydatna funkcja, szczególnie kiedy zachodzi konieczność pracy w ciasnych i ciemnych przestrzeniach lub podczas awarii oświetlenia.

Akumulator czy energia sieciowa?

W domu rzadko zachodzi konieczność długotrwałej pracy, dlatego wkrętarki akumulatorowe bardzo dobrze sprawdzają się w domowych pracach. Szczególnie istotną cechą narzędzi zasilanych akumulatorem jest to, że są mniejsze i poręczne, dzięki czemu można bez problemu zabrać je przenosić, również w plecakach czy innych torbach na narzędzia. Pojemność baterii także daje dzisiaj bardzo duże możliwości, zatem przy domowych naprawach nie powinna być żadnym ograniczeniem. Wkrętarki sieciowe zwykle charakteryzują się większą mocą i są przeznaczone do trudniejszych wyzwań.