Przy budowie obiektów mieszkalnych bardzo ważne jest wykonanie solidnej, skutecznej i trwałej izolacji termicznej. Wpływa ona na ochronę cieplną budynków i pozwala zoptymalizować koszty związane z ogrzewaniem. Jak wykonać izolację termiczną? Jakie materiały pomagają stworzyć skuteczną ochronę cieplną budynku?
Fot. hplush.pl
Jak wybierać materiały do izolacji termicznej ścian?
Dylematem inwestorów budujących m.in. domy jednorodzinne jest wybór materiałów budowlanych i sposobu ich łączenia, które będą wpływać korzystnie na izolacyjność cieplną i szczelność przegród. Prawidłowy dobór elementów do ścian zewnętrznych jest kluczowy. Inwestor powinien przy tym zwrócić uwagę na współczynnik lambda, od którego w znacznej mierze zależy izolacyjność cieplna ścian.
Współczynnik przewodzenia ciepła λ zależy od takich cech materiału budowlanego, jak:
- gęstość,
- skład surowcowy,
- wilgotność.
Im niższa wartość współczynnika przewodzenia ciepła, tym lepszy materiał budowlany z punktu widzenia wznoszenia ścian zewnętrznych o dobrej izolacyjności cieplnej.
Od wartości współczynnika przewodzenia ciepła zależy wartość podstawowego kryterium cieplnego przegród – tj. wartość współczynnika U, czyli współczynnika przenikania ciepła. Od początku 2017 r., zgodnie z obowiązującymi przepisami, maksymalna wartość U dla ścian zewnętrznych to 0,23 W/m2K. Wkrótce wartość ta ulegnie zaostrzeniu i wraz z rozpoczęciem roku 2021 współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekroczyć 0,20 W/m2K.
Beton komórkowy dla domów ciepłych i cichych
Przykładem materiału murowego o niskim współczynniku przewodzenia ciepła lambda jest beton komórkowy H+H. Jest to materiał o porowatej strukturze wewnętrznej utworzonej przez komórki wypełnione powietrzem - powietrze jest bardzo dobrym izolatorem ciepła, a w betonie komórkowym zajmuje ono 60–85 proc. objętości. Taka struktura wewnętrzna materiału umożliwia wznoszenie ścian charakteryzujących się najniższym współczynnikiem lambda. Beton komórkowy można wykorzystać do wznoszenia ścian warstwowych oraz jednowarstwowych bez konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia.
Dokładność wymiarowa betonu komórkowego to kolejny atut materiału mający wpływ na ochronę termiczną budynku. Dzięki powtarzalnym wymiarom możliwe jest łączenie elementów na tzw. cienką spoinę, która minimalizuje ryzyko wystąpienia miejsc niepożądanej, wzmożonej ucieczki ciepła – podłużnych mostków termicznych, co umożliwia wykonanie ścian zapewniających maksymalną ochronę cieplną.
Zaletą H+H betonu komórkowego, która decyduje o jego popularności przy budowaniu ciepłych domów, jest to, że łączy on doskonałą izolacyjność termiczną z bardzo dużą łatwością wykonawstwa.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.