Konstrukcje metalowe stosowane w budownictwie stanowią wyjątkowo trwały i funkcjonalny materiał bazowy sprawdzający się w wielu zastosowaniach. Hutnictwo, energetyka, telekomunikacja czy górnictwo. Nawet platformy offshore korzystają obecnie z wysokiej jakości struktur metalowych, wykorzystując je jako bazę pod hale produkcyjne, maszty i różnego rodzaju stelaże niezbędne podczas procesów produkcyjnych. Skąd jednak tak ogromna przewaga konstrukcji metalowych nad innymi dostępnymi rozwiązaniami? Jakie korzyści przynosi ich stosowanie?
Zalety zastosowania konstrukcji metalowych. Fot. exportpages.pl
Najważniejsze zalety konstrukcji metalowych
Stal, będąca najczęściej wykorzystywanym metalem w ramach różnego rodzaju konstrukcji charakteryzuje się jednym z najwyższych stosunków wytrzymałości i ładunku do masy konstrukcji nośnej. Cecha ta pozwala na wznoszenie wysokich, szeroko rozpiętych lub bardzo smukłych konstrukcji bez ryzyka utraty ich stabilności czy trwałości. Niewielka masa samej konstrukcji metalowej (w stosunku do innych materiałów budowlanych) pozwala nawet na przenoszenie niektórych konstrukcji w inne miejsce oraz wykorzystywanie prefabrykatów znacząco usprawniających pracę na placu budowy czy późniejszą konserwację i naprawę poszczególnych elementów całej konstrukcji.
Zdecydowanie ważną z punktu widzenia branży budowlanej cechą konstrukcji metalowych jest możliwość tworzenia ich niezależnie od warunków pogodowych, o ile wszystkie elementy zostaną właściwie zabezpieczone na wypadek kontaktu z wodą i wilgocią, wznoszenie konstrukcji stalowej jako podstawy dla hal produkcyjnych, tuneli czy innych rozwiązań architektonicznych jest możliwe przez cały rok. Jako że konstrukcje takie nie wymagają także określonego czasu schnięcia i spajania, praca nad bazową konstrukcją może trwać całodobowo i znacząco skrócić czas pracy nad projektem.
Fot. exportpages.pl
Ostatnią, choć nie mniej ważną zaletą konstrukcji metalowych, jest ich wyburzanie. Podobnie jak w przypadku budowy, rezygnacja z pewnych elementów projektu czy konieczność całkowitego zrównania go z ziemią daje szansę na odzyskanie części kosztów wyburzenia poprzez recykling materiałów. To szczególnie istotna zaleta dla firm stawiających na zrównoważony rozwój, zgodność z wymogami środowiskowymi i wykorzystywanie pojawiających się szans.
Wady konstrukcji metalowych – najczęściej spotykane problemy
Pozyskanie konstrukcji metalowej do określonego projektu czy zlecenia jest generalnie dobrym pomysłem, czego najlepszym dowodem są wszystkie wymienione wyżej zalety. Korzystając ze stali, należy jednak liczyć się z tym, że tworzone konstrukcje będą miały pewne ograniczenia i będą wymagały odpowiedniego podejścia w celu wyeliminowania niektórych wad materiału. Najbardziej oczywistą zdaje się być korozja – metalowe konstrukcje, które nie zostaną odpowiednio zabezpieczone i nie będą poddawane regularnej konserwacji, mogą być wrażliwe na rdzę powodowaną nie tylko przez bezpośredni kontakt z wodą, ale i warunki atmosferyczne czy zakotwiczenie konstrukcji w glebie. Firmy specjalizujące się w instalacjach konstrukcji metalowych muszą zadbać więc o właściwe wykonanie niezbędnych prac zabezpieczających.
Liczne zastosowania konstrukcji metalowych
Zainteresowanie możliwościami konstrukcji metalowych wzrasta nie tylko wśród firm budowlanych, ale i wielu obsługiwanych przez nie sektorów poszukujących lekkich, trwałych i niewymagających długiego czasu realizacji rozwiązań. Dzięki możliwości zastosowania zarówno standardowych, jak i lekkich konstrukcji stalowych, wytrzymałe profile, liny, słupy czy zbiorniki znajdują zastosowanie w budowie hal, magazynów, fabryk, silosów, kominów, kontenerów, masztów przemysłowych, mostów, zbiorników, magistrali, a nawet pełnych linii produkcyjnych. Tak duża różnorodność otwiera też kolejne możliwości dla producentów specjalizujących się w produkcji i montażu konstrukcji stalowych – ich produkty mogą zasilać kolejne, ważne gałęzie przemysłu i wspierać ich rozwój, gwarantując solidną podstawę działania w postaci wytrzymałych konstrukcji metalowych.
Fot. exportpages.pl
Rozważając zalety zastosowania konstrukcji metalowych w różnych sektorach przemysłu, należy pamiętać, że trwałość i jakość wykorzystywanych konstrukcji zależy w dużej mierze od zastosowanego przez producenta stopu metali, sposobu jego obróbki czy zastosowanych wzmocnień. Zamawiając konkretne elementy pod konstrukcję jako firma wykonująca zlecenie dla klienta, należy zawsze upewnić się, że już na etapie projektu uwzględnione zostaną konkretne parametry stali wymagane dla konstrukcji. Te montowane w warunkach offshore powinny spełniać zupełnie inne standardy niż choćby konstrukcje stanowiące szkielet hali przemysłowej.
Współczesne konstrukcje metalowe mogą być bez większego problemu zabezpieczone przed korozją, uszkodzeniami mechanicznymi, dużym obciążeniem, szkodliwymi czynnikami chemicznymi czy wahającymi się warunkami atmosferycznymi. Pamiętając o cechującej je wytrzymałości, lekkości całej konstrukcji i dużej elastyczności projektowej, można śmiało założyć, że wzrost zainteresowania konstrukcjami metalowymi wśród wykonawców, podwykonawców i klientów końcowych będzie utrzymywał się jeszcze przez wiele lat.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.