Zastosowanie energooszczędnych technologii niesie ze sobą wiele korzyści. Po pierwsze, wiąże się z dużymi oszczędnościami kosztów ogrzewania domu. Energooszczędne budownictwo jest również dobre dla środowiska. Nowe przepisy Unii Europejskiej zakładają, że od 2021 roku w nowopowstających budynkach roczne zapotrzebowanie na energię będzie mniejsze lub równe 70 kWh/m2. Przyjrzyjmy się, w jaki sposób można zminimalizować straty ciepła w domu.
Dom energooszczędny. Fot. Adobe Stock / slavun
Budownictwo energooszczędne
Największe utraty ciepła w domu odnotowuje się przez wentylację (30-40%), okna i drzwi (20-25%), ściany zewnętrze (15-20%), dach (10-15%); posadzkę osadzoną na gruncie (5-10%) i mostki termiczne (ok. 5%). Chcąc zadbać o energooszczędność domu i minimalizację kosztów jego utrzymania należy więc zastosować odpowiednie materiały i technologie, które zadbają szczególnie o te newralgiczne miejsca. Do rozwiązań takich należą:
- zastosowanie odpowiedniej izolacji termicznej (wysokiej jakości styropian lub styrodur);
- zastosowanie wentylacji z odzyskiem ciepła (tak zwanej rekuperacji);
- wykorzystanie elektronicznych termostatów grzejnikowych;
- montaż rolet zewnętrznych;
- korzystanie z odnawialnych źródeł energii.
Powyższe rozwiązania przyczyniają się do zmniejszenia wartości współczynnika EP, który mówi o tym, ile energii nieodnawialnej potrzebne jest do ogrzania i wentylacji budynku.
Nowoczesna stolarka okienno-drzwiowa - poznaj zalety ciepłych parapetów
Jednym z najważniejszych elementów budownictwa energooszczędnego jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań stolarki okienno-drzwiowej. Aby zachować ciągłość izolacji, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie punktów newralgicznych. Osadzanie okien wiąże się z możliwością powstania mostków termicznych, które w dużej części odpowiadają za utraty ciepła.
Aby temu zapobiec, można wykorzystać ciepłe parapety. Są to specjalne profile podokienne, które wykorzystać można zarówno przy budowie domu, jak i przy wymianie okien na nowe.
Korzyścią z wykorzystania termoparapetów jest nie tylko ograniczenie utraty ciepła, ale również poprawa akustyki pomieszczeń, eliminacja podmuchów wiatru oraz zapobieganie zbierania się wilgoci i powstawania grzybów czy pleśni. Termoparapet może być zastosowany zarówno do okien aluminiowych, z PCV oraz stolarki drewnianej. Zamontowanie ciepłego parapetu skutkuje odseparowaniem ramy od muru, dzięki czemu zapobiegamy przenikaniu zimna. Do montażu elementów izolacyjnych używane są dodatkowo listwy PCV wbudowane w ciepły parapet, dzięki którym można wpiąć kotwę montażową.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.