Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne dla budynków publicznych

Każdy budynek użyteczności publicznej musi zostać wyposażony w odpowiedni zestaw oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego. Jest to obowiązek spoczywający na barkach właściciela danego budynku. Oświetlenie to jest niezwykle istotne z perspektywy bezpieczeństwa; w przypadku konieczności ewakuacji, osoby przebywające w danym budynku mogą z łatwością odnaleźć drogę na zewnątrz. W ten sposób zapobiega się niechcianym wybuchom paniki oraz zagrożeniu zabłądzenia.

Urządzenia przeznaczone do stosowania w oświetleniu awaryjnym i ewakuacyjnym są jasno określone w odpowiednich rozporządzeniach prawnych. Co równie ważne, dokonując zakupu konkretnego produktu, możemy sprawdzić, czy posiada odpowiednie certyfikaty. Informacja na ten temat powinna być podana przez producenta na opakowaniu.

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne – rodzaje dostępnych urządzeń

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne podłączane jest do osobnego źródła zasilania. Jest o tyle istotne, że w przypadku awarii, pożarów lub innych nagłych zdarzeń oświetlenie to nie przestaje wskazywać kierunku drogi ewakuacyjnej.

Oświetlenie awaryjne i ewakuacyjne można podzielić na trzy najważniejsze kategorie:

  • oświetlenie drogi ewakuacyjnej,
  • oświetlenie stref otwartych,
  • oświetlenie strefy ryzyka.

Oświetlenie drogi ewakuacyjnej ma na celu ułatwić przebieg ewakuacji. Wykorzystywane w nim urządzenia powinny emitować światło o wartości przynajmniej 1 lux. Są one montowane wzdłuż szlaków ewakuacyjnych, wyznaczając ich przebieg oraz drzwi wyjściowe.

Oświetlenie stref otwartych ma na celu przeciwdziałanie wybuchom paniki w sytuacjach niebezpiecznych. Dzięki jego zastosowaniu, osoby zgromadzone w danym pomieszczeniu powinny z łatwością odnaleźć drogę do wyjścia. Ten typ oświetlenia stosuje się przede wszystkim w pomieszczeniach wielkopowierzchniowych: halach sportowych i widowiskowych, teatrach, filharmoniach i innych. Strefy podwyższonego ryzyka wymagają oświetlenia o podwyższonej jasności – minimum 15 lux. Zadaniem tego typu oświetlenia jest pomoc osobom znajdującym się w dużym niebezpieczeństwie, a także ratownikom, strażakom i innym osobom wkraczającym na niebezpieczny teren.

Do instalacji oświetlenia awaryjnego i ewakuacyjnego stosuje się często urządzenia w technologii LED. Wyróżniają się kilkoma pozytywnymi cechami, takimi jak duża wytrzymałość, niski poziom eksploatacji, niskie koszty utrzymania oraz stosunkowo duża ilość emitowanego światła. Oświetlenie LED wykorzystuje się zarówno w celu oświetlania znaków ewakuacyjnych, sprzętu przeciwpożarowego i ekwipunku ratowniczego.