Rozstrzygnięto przetarg na zaprojektowanie i budowę klastera innowacji społeczno-gospodarczych Zabłocie 20.22. Zarząd Inwestycji Miejskich (ZIM) w Krakowie z pięciu złożonych ofert na najkorzystniejszą uznał propozycję spółki Mostostal Warszawa.
W Krakowie powstanie klaster Zabłocie 20.22. Fot. ZIM Kraków
- Klaster ma być przestrzenią do pracy, nauki i spędzania wolnego czasu
- Zostanie podzielony na strefy – przedsiębiorczości, kreatywną, innowacji społecznych i miejską
- Wartość inwestycji wynosi około 39,25 mln zł
Wybrany wykonawca zaproponował cenę około 39,25 mln zł. Jeśli nie będzie odwołań od wyników przetargu, umowa będzie mogła zostać podpisana w ciągu najbliższych tygodni – informuje Łukasz Szewczyk, p.o. dyrektora ZIM w Krakowie.
Klaster Zabłocie 20.22 ma stać się centrum społecznych i technologicznych innowacji realizujących ideę Smart City poprzez kreatywne łączenie sektora wiedzy i technologii z inkubacją przedsiębiorczości i aktywności społecznej.
Jego główną idea jest stworzenie przestrzeni, która ma zapewnić techniczne i organizacyjne warunki do pracy, nauki, czy spędzania wolnego czasu dla różnych środowisk: startupów i mikroprzedsiębiorstw, grup twórczych, organizacji społecznych, mieszkańców i grup nieformalnych, każdego, kto jest zainteresowany rozwijaniem swej aktywności. Udział w funkcjonowaniu klastra będzie miał też samorząd – informuje ZIM.
W klasterze siedzibę będą mieć instytucje miejskie – do najważniejszych z nich należy Miejski Ośrodek Wspierania Inicjatyw Społecznych. Będą odpowiadać za wspieranie inicjatyw społecznych, dialog i współpracę z organizacjami społecznymi.
Przestrzeń zostanie podzielona na umowne strefy: przedsiębiorczości (m.in. startupy, inkubatory przedsiębiorczości), kreatywną dla działalności w obszarze sztuki i designu, tzw. nowych mediów czy akcji artystycznych, innowacji społecznych (np. organizacje pozarządowe, laboratoria społeczne) oraz strefę miejską dla miejskich instytucji.
Przy budowie klastera zostaną wykorzystane dwa budynki magazynowe przy ul. Zabłocie, w pobliżu torów kolejowych.
Projekt uzyskał unijne dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020 na rewitalizację w ramach Osi 11 – Rewitalizacja przestrzeni regionalnej, Działanie 11.1 – Rewitalizacja miast, Poddziałanie 11.1.1 – Rewitalizacja głównych ośrodków miejskich w regionie.
Przeczytaj także: Jest zgoda na budowę kompleksu Nautilus w Gdańsku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.