Odpowiednio dobrane krawężniki oprócz funkcji praktycznych i ochronnych mogą być również dekoracją. Można je stosować do oddzielenia poszczególnych stref przydomowej aranżacji, natomiast zastosowane do wzmocnienia chodnika lub podjazdu będą stanowić ich estetyczne wykończenie. Właściwie dobrane obrzeża betonowe mogą podkreślić stylistykę nawierzchni i uatrakcyjnić jej wygląd. Krawężniki mogą być również wykorzystane do oddzielenia miejsca wypoczynku i spacerów od zagospodarowanych terenów zielonych.

Krawężniki betonowe – kiedy je stosować?

Krawężniki betonowe stanowią podstawowy element oporowy i często są wykorzystywane do oddzielania podwyższonych powierzchni. Ich zadaniem jest także wzmocnienie brzegu wykonanej nawierzchni. Dzięki zastosowaniu betonowego obrzeża ułożona kostka brukowa, płyta chodnikowa, ziemia oraz nawierzchnia grysowa nie ulegną przesunięciu pod wpływem obciążenia.

Ponadto krawężniki mogą być również wykorzystywane do rozdzielania stref o różnym przeznaczeniu, np. ścieżki od trawnika lub rabaty kwiatowej. Obrzeża betonowe stosuje się również do wykańczania schodów i tarasów. Krawężniki są bardzo odporne na działanie niesprzyjających warunków pogodowych, dlatego bez problemu możemy je stosować na zewnątrz.

Obrzeża i krawężniki – co wybrać?

Krawężniki betonowe posiadają różne możliwości zastosowania. Mogą zabezpieczać nawierzchnie uliczne, płyty ażurowe i piesze ścieżki, ale mogą być również wykorzystane jako obrzeże w ogrodzie oraz w przydomowej aranżacji. Jednak te wykorzystywane na podjazdach czy też jako element tworzenia stref zielonych są bardziej estetyczne niż używane przy robotach drogowych.

W ogrodzie czy przy domu krawężniki pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego muszą być wykonane mniej topornie. Obecnie w sprzedaży są również obrzeża w różnych kolorach i wzorach, co umożliwia tworzenie różnych aranżacji w przestrzeni ogrodowej i przydomowej.

Krawężniki i obrzeża betonowe bardzo dobrze sprawdzają się w miejscach, które są podatne na osuwanie się nawierzchni. Jednak można je wykorzystać także do podzielenia przestrzeni na różne strefy, np. ogrodową, tarasową, zabawową itp.