Jak działają lasery znakujące?

Trudno jest obecnie wyobrazić sobie produkcję bez znakowania powstałych produktów. Na powierzchni wybranych materiałów często nanoszone jest logo producenta, symbole, nazewnictwo, numery seryjne, charakterystyka wyrobów, skrócone instrukcje obsługi, a nawet terminy ważności. Aktualnie dostępnych jest wiele metod znakowania laserowego oferowanych przez różnych producentów. Najczęściej w przemyśle wykorzystuje się lasery światłowodowe lub CO2. Rodzaj zastosowanego lasera powinien być jednak uzależniony od materiału roboczego, na którym planowane jest wykonanie druku. Wśród najpopularniejszych metod znakowania laserowego wyróżnić można:

  • grawerowanie,
  • wypalanie,
  • wyżarzanie,
  • odbarwianie,
  • ablację,
  • spienianie.

Metody laserowe polegające na grawerowaniu i wypalaniu polegają na stopieniu i odparowaniu materiału, na którym chcemy wykonać oznaczenie. W efekcie wykonany nadruk jest wklęsły oraz odporny na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Różnią się one jednak sposobem nanoszenia druku. W przypadku grawerowania, oznakowanie nanosi się bezpośrednio na wybrany produkt, a grawerować można prawie wszystkie materiały.

Nieco inną technologię działania wykazuje wyżarzanie oraz odbarwianie. Obie metody nie uszkadzają bowiem bezpośrednio struktury materiału, a wiązka światła lasera poprzez podgrzewanie jedynie odbarwia lub zmienia kolor powierzchni wybranego produktu, na której powstają warstwy oksydacyjne. Kolor uzyskanego nadruku w dużej mierze uzależniony jest od temperatury, do jakiej zostanie rozgrzany materiał. Oznakowania tego rodzaju również wykazują dużą trwałość, a dodatkowo są doskonale czytelne i estetyczne.
Pojęcie ablacji wiąże się z częściowym usuwaniem zewnętrznych warstw materiału, które zostały ułożone na warstwie podstawowej, znacznie różniących się pod względem kolorystycznym. Znakowanie ablacyjne najczęściej wykonywane jest na eloksalowanym aluminium, powłokach lakierniczych, a także na specjalnych foliach przeznaczonych do znakowania laserowego.

Znakowanie laserowe w przemyśle – zastosowanie

Znakowanie produktów za pomocą tradycyjnego druku polega na nanoszeniu na niego farby, tuszu lub atramentu. Niestety metoda ta nie należy do najtrwalszych, a wykonane nadruki po dłuższym czasie i użytkowaniu mogą przestać być widoczne. Z jednej strony farba stopniowo się ściera, a niektóre materiały nie są też odporne na niesprzyjające warunki klimatyczne. Dlatego ciężko jest wyobrazić sobie obecnie działanie zakładów przemysłowych bez możliwości znakowania swoich produktów drukiem laserowym. Wszystko dlatego, że umożliwia on tworzenie precyzyjnych nadruków na wielu powierzchniach, takich jak malowany metal, szkło, skóra, drewno, guma, tworzywa sztuczne, opakowania kartonowe lub papier powlekany.

Cechą charakterystyczną znakowania laserowego jest możliwość szybkiego oraz trwałego znakowania produktów, co stanowi nie tylko oszczędność czasu, ale również pieniędzy, ponieważ wykonany nadruk nie ściera się oraz jest widoczny na każdym etapie dystrybucji produktów. Pozwala to uniknąć wielu błędów.

Nowoczesne technologie druku laserowego są bardzo często wykorzystywane na liniach produkcyjnych, co jest zasługą modułowej konstrukcji. Dzięki temu możliwe jest zarówno znakowanie produktu podczas ciągłego ruchu taśmy, jak i w czasie jej postoju. Zaawansowany sprzęt drukujący umożliwia wybór czcionki oraz języków drukowania, a także jednoczesne znakowanie dużych obszarów materiałów, np. foliowych.

Więcej informacji o druku laserowym w przemyśle i wykorzystywanych laserach znakujących można znaleźć na stronie https://coleman.pl/znakowanie-laserowe.