• Rozbudowa terminala w Małaszewiczach zwiększy jego przepustowość
  • Przeładowuje się tu towary przewożone między krajami azjatyckimi i europejskimi
  • Prace zostaną wykonanane w latach 2020–2021

Przebudowa obiektu

W ramach inwestycji zostaną przebudowane place składowy i przeładunkowy, plac B zostanie przedłużony (wraz z instalacją odwodnienia). Zaplanowano także wydłużenie torów, przeniesienie hali celno-garażowej oraz stacji TRAFO i budowę parkingu. Terminal zostanie wyposażony w nową suwnicę kołową, a do prowadzenia prac manewrowych przy obsłudze jednostek intermodalnych zostanie zakupiony ciągnik szynowo-kołowy. Do przeładunku kontenerów będzie służył kolejny reachstacker (wózek wysokiego składowania).


Dzięki temu projektowi znacznie usprawnimy proces obsługi pociągów intermodalnych i podniesiemy zdolności przeładunkowe Małaszewicz. To ma ogromne znaczenie dla podniesienia konkurencyjności Małaszewicz na Nowym Jedwabnym Szlaku, ale pośrednio pozytywnie wpłynie także na obsługę pociągów masowych – mówi Jacek Rutkowski, prezes PKP Cargo Terminale.

Rozwój transportu intermodalnego

Inwestycję zaplanowano na lata 2020–2021, jej całkowity koszt przekroczy 30,6 mln zł netto. Projekt uzyskał dofinansowanie unijne w kwocie 12,8 mln zł z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.

Dostrzegamy coraz większe znaczenie transportu multimodalnego w polskiej i europejskiej gospodarce, rynek potrzebuje nowoczesnych rozwiązań logistycznych i dlatego musimy podnosić nasze zdolności operacyjne w zakresie nie tylko przewozu, ale i obsługi ładunków w terminalach – komentuje Czesław Warsewicz, prezes PKP Cargo.

Podstawowe prace budowlano-montażowe wykona spółka „Transbet” z Białej Podlaskiej.

Terminal w Małaszewiczach to największy taki obiekt w Grupie PKP Cargo. Przechodzi przez niego największa ilość ładunków przewożonych drogą lądową między Dalekim Wschodem a Unią Europejską.

Przeczytaj także: Najnowocześniejsze i największe archiwum wybudowano w Krakowie