Coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe, bo to wygodne, energooszczędne i estetyczne rozwiązanie. Jeśli i my je planujemy, powinniśmy przed montażem wybrać odpowiedni fundament grzewczy. Czy tradycyjna wylewka wystarczy, czy jednak sięgnąć po coś innego, na przykład płytę fundamentową? Sprawdźmy!
Fot. Parati
Ogrzewanie podłogowe - na czym je zainstalować?
Wiele dobrego słyszeliśmy o ogrzewaniu podłogowym i teraz sami decydujemy się na tę instalację we własnym domu. Wszystko już mamy wyliczone, znaleźliśmy też fachowca, który wykona to zadanie. Nim jednak przystąpi do pracy, musi mieć na czym pracować – równe podłoże, gdzie rozstawi rury i przyłącza.
Przeważnie wykonuje się to na zwykłym fundamencie, co jednak nie jest rozwiązaniem idealnym, obarczonym wieloma wadami. To szczególnie istotne też pod tym kątem, że współczesne nowoczesne rozwiązania w budownictwie zapewniają lepsze, bardziej jakościowe sposoby, także w zakresie montażu instalacji podłogowej. Poznajmy fundament grzewczy, który sprawdza się doskonale w przypadku ogrzewania podłogowego!
Fundament grzewczy – co to takiego?
To konstrukcja wykonana ze zbrojonej betonowej płyty fundamentowej, w której umieszczono system rurek lub kanałów. Są one zasilane przez odpowiednią jednostkę grzewczą. System pracuje w obiegu zamkniętym, cyrkulację zapewnia pompa lub wentylator. Fundament grzewczy wylewa się na podsypce żwirowej, co zajmuje zdecydowanie mniej czasu, nie jest też tak kłopotliwe, jak tradycyjna metoda oparta na wylewce i szlichcie. Zyskujemy też pewność równomiernego ogrzewania wszystkich pomieszczeń, niezależnie od wysokości.
Co dodatkowo warto wiedzieć?
Dzięki nowatorskiej metodzie izolacji mamy pewność, że fundament jest szczelny na całej objętości. Nie ma więc tu ryzyka występowania mostków termicznych, przez które ucieka ciepło. Wybierając fundament grzewczy, zyskujemy gwarancję, że cała energia cieplna trafia tam, gdzie powinna – do pomieszczeń w budynku.
W tradycyjnym fundamencie, gdzie ławy zagłębione są w gruncie, niemożliwe jest wykonanie izolacji we wszystkich miejscach. W konsekwencji na łączeniu ściany budynku z fundamentem pojawia się mostek termiczny, odpowiedzialny za to, że z domu ucieka dużo ciepła. Płyty fundamentowe to konstrukcja przemyślana w każdym detalu, o czym świadczy też dodatkowe ocieplenie na krawędzi płyty zabezpieczające grunt przed przemarzaniem. Nie jest więc wymagane, by płytę posadowić poniżej głębokości przemarzania.
Jaki fundament grzewczy warto polecić?
Fundament grzewczy nie jest szerzej znany, choć to powoli się zmienia. Nie dziwi więc, że wiele osób, chcąc skorzystać z tego rozwiązania, ma problem, by wybrać sprawdzoną markę. Polecamy firmę Parati, która od lat specjalizuje się w projektowaniu i budowie betonowych płyt fundamentowych w izolacji termicznej, jakie posadowione są na powierzchni gruntu. Parati to zespół doświadczonych (ponad 20 lat) inżynierów i budowlańców, którzy zapewniają perfekcję wykonania oraz bezawaryjność instalacji.
Nie ma wątpliwości, że płyta fundamentowa Parati to zdecydowanie lepsze, bardziej nowatorskie rozwiązanie niż zwykła wylewka. Nie chodzi tu jednak tylko o efekt nowości, lecz o realne korzyści – brak mostków termicznych, co przekłada się na więcej ciepła w całym domu, a jednocześnie niższe rachunki za ogrzewanie.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.