Lasery to urządzenia znajdujące zastosowanie w przemyśle elektronicznym, wojskowym, w przemyśle samochodowym przy produkcji samochodów i części samochodowych, w przemyśle gumowym i narzędziowym, przy produkcji telefonów komórkowych, w przemyśle odzieżowym, skórzanym.
Fot. JDziedzic/Adobe Stock
Cięcie laserem rur i blach rur to jedna z najpopularniejszych i najnowocześniejszych technik obróbki materiałów. Ma wiele zalet. Dzięki zastosowaniu tej metody można otrzymać wysoce precyzyjne kształty. Za pomocą metody cięcia laserowego można dokładnie odtworzyć każdą część projektu, również kontury i otwory.
Ogromnym atutem jest powtarzalność pozwalająca na wielokrotne uzyskanie jednakowych kształtów. Nie istnieje żaden inny sposób obróbki oferujący tak wiele możliwości. Wszystkie materiały wykorzystane są ekonomicznie, obrabiane powierzchnie są równe, idealnie gładkie, nie potrzebują dodatkowej obróbki.
Cięcie laserem polega na zastosowaniu wiązki laserowej, która może emitować bardzo dużą energię na niewielkiej przestrzeni. Gdy promień lasera zetknie się z powierzchnią przeznaczonego do obróbki materiału, dzięki wykorzystywanej energii można przeprowadzić bardzo dokładne cięcie.
Skuteczność metody cięcia laserem w dużym stopniu zależy od tego, z czego materiał jest wykonany. Obróbka laserem zazwyczaj przebiega według jednego ze schematów: wypalanie, odparowanie, tworzenie pęknięć, topnienie i wydmuchiwanie.
Obróbce laserowej mogą być poddane wszystkie rodzaje blach. Duże znaczenie ma jednak grubość blach. W przypadku blach aluminiowych grubość powinna wynosić nie więcej niż 3 mm. Jeśli chodzi o blachy nierdzewne, cięcie laserowe zalecane jest do obróbki elementów o grubości 6 mm. W przypadku blach czarnych metoda cięcia laserowego sprawdzi się w elementach o grubości nie większej niż 15 mm.
Inne metody obróbki materiałów
Do innych metod obróbki materiałów należą cięcia tlenowe, cięcie wodą, cięcie plazmowe. Cięcie tlenowe to metoda polegająca na użyciu specjalnego palnika. Materiał podgrzany przez płomienie staje się gotowy do dalszej obróbki. Ta metoda sprawdza się w przypadku grubszych materiałów (powyżej 25 mm).
Cięcie wodą to podobnie jak cięcie laserowe bardzo precyzyjny sposób obróbki materiałów. Nie istnieje ryzyko odkształceń, wadą tej metody są wysokie koszty. Cięcie plazmowe najlepiej sprawdzi się w przypadku cienkich materiałów, nie zapewnia też wysokiej jakości cienkich krawędzi.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.