Czy potrzebne są filtry do wody do Twojego domu?

O niewłaściwej jakości wody mogą świadczyć obserwowane symptomy. Osoby korzystające z sieci wodociągowych borykają się najczęściej z problemem twardej wody. Wynika to przeważnie z dużej zawartości wodorowęglanów wapnia lub magnezu, które wytrącają się z wody, tworząc białawy osad. Skutkiem używania zbyt twardej wody jest powstawanie kamienia kotłowego w czajnikach i ekspresach do kawy oraz wewnątrz instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, co może prowadzić do ich szybszej korozji i awarii. Twarda woda skraca życie pralek, zmywarek i armatury wodociągowej oraz sprawia, że na naczyniach powstaje białawy osad, a prane ubrania stają się szorstkie i szybciej się niszczą. Pod wpływem twardej wody skóra i włosy stają się suche i matowe. Woda ze studni poza wysokim poziomem twardości może zawierać patogeny chorobotwórcze, azotany i azotyny pochodzące z fekaliów, zawiesinę pochodzenia mineralnego lub biologicznego, związki żelaza i innych metali, związki siarki. Może się to objawiać podrażnieniami skóry, problemami natury jelitowo-żołądkowej, mętnością wody, nieprzyjemnym zapachem lub zmianą zabarwienia wody.

Jak sprawdzić jakość wody w domu?

Tester twardości wody wraz z instrukcją można nabyć w marketach budowlanych. Dokładną analizę fizykochemiczną i biologiczną przeprowadzają wyspecjalizowane laboratoria, którym można dostarczyć próbki wody do analizy. Próbka do analizy powinna być szczelnie zamknięta, by nie dopuścić do wymiany jonów między wodą i powietrzem stykającym się z wodą oraz ulatniania się gazów rozpuszczonych w wodzie. Analiza jakości wody może obejmować takie wskaźniki jak odczyn pH, twardość wody wyrażona w stopniach niemieckich (ºdH) lub zawartości CaCO3 w mg/dm3, przewodność elektryczna wody w milisimensach (mS), świadcząca o zasoleniu, zawartość poszczególnych jonów oraz obecność wolnego chloru. Niewłaściwa jakość wody wymaga zastosowania filtrów do wody doprowadzanej do domu.

Jaki filtr do wody wybrać w domu jednorodzinnym przyłączonym do sieci wodociągowej?

Wybór filtrów do wody stosowanej do użytku w domu zależy od źródła zaopatrzenia w wodę, wielkości zapotrzebowania na oczyszczoną wodę oraz rodzaju zanieczyszczeń stwierdzonych w badaniu laboratoryjnym. W przypadku wody z sieci wodociągowej wystarczającym rozwiązaniem może być urządzenie zmiękczające wodę. Polska norma uznaje za dopuszczalną zawartość do 500 mg CaCO3 w 1 litrze wody, ale jego zawartość większa niż 300 mg/dm3 może źle wpływać na smak wody. Można zastosować jeden zmiękczający filtr do wody na cały dom lub tylko tam, gdzie koniecznie trzeba ją zmiękczyć. Zmiękczanie odbywa się na zasadzie wymiany jonów wapnia i magnezu na jony sodu. Rdzawy osad pojawiający się na armaturze wodociągowej świadczy o wysokiej zawartości związków żelaza. Do ich dezaktywacji służą urządzenia do odżelaziania.

Filtracja wody w domu korzystającym z własnej studni

Właściciele domów, korzystający z płytkich studni, narażonych na zanieczyszczenia pochodzące z przenikających w głąb ziemi nawozów lub nieszczelnych szamb zastanawiają się jaki filtr do wody skuteczniej usuwa azotany i azotyny. W przypadku korzystania z wód podziemnych analiza laboratoryjna wody pochodzącej ze studni pozwoli określić, jaki filtr do wody w domu jednorodzinnym, który korzysta z tego ujęcia, najskuteczniej oczyści wodę. Zamiast stosowania kilku różnych urządzeń można zastosować multifunkcyjny filtr do wody na cały dom, który poza zmiękczaniem wody usuwa z niej związki żelaza i manganu, związki organiczne oraz amoniak. Wieloletnią wydajną pracę mogą zapewnić kolumny filtracyjne uzdatniające wodę w sposób zbliżony do metod stosowanych w sieciach wodociągowych. W przypadku mętnej wody można na głównym ujęciu zastosować filtr wstępnego oczyszczania.