Budownictwo energooszczędne i jego początki

Nowe warunki techniczne to efekt ujednolicania przepisów krajowych w zakresie budownictwa energooszczędnego w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Pierwszy dokument opisujący sposoby budowania domów ekologicznych i energooszczędnych powstał w 2002 roku. Istotną kwestią zaczęła być wówczas energia pierwotna oraz rekuperacja. Kolejnym ważnym etapem było powstanie w 2010 roku Dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Dyrektywa wprowadziła po raz pierwszy pojęcie budynku, który charakteryzuje się niemal zerowym zużyciem energii. Została opracowana i wprowadzona w życie wspólna dla każdego państwa członkowskiego UE metodologia dotycząca obliczania charakterystyki energetycznej budynków.

Z biegiem lat dyrektywę uchwaloną przez Parlament Europejski w 2010 poddano kilku nowelizacjom, które miały na celu zmniejszenie zużycia prądu oraz emisji dwutlenku węgla. Miało to być osiągnięte poprzez obniżenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną. Zmiany dotyczą zarówno istniejących budynków, jak i tych będących na etapie projektowania. Wszystkie państwa wspólnoty europejskiej zostały zobowiązane do zmiany przepisów krajowego prawa budowlanego.

Jakie zmiany wprowadzają Warunki Techniczne 2021

Nowe Warunki Techniczne (WT 2021) to spis norm, które będą musiały spełniać wszystkie nowo budowane domy na terytorium UE. Jest to już trzeci i ostatni etap nowelizacji warunków technicznych, który wyznacza nowe kryteria energooszczędności. Pierwsze zmiany warunków nastąpiły w 2014 roku, zaś drugi etap był w 2017. W kolejnych etapach następowały zmiany regulacji dotyczących izolacyjności cieplnej przegród zewnętrznych oraz wskaźnika zapotrzebowania budynku na energię pierwotną. Zmiany te przekładają się na zastosowanie grubszej izolacji podłogi, ścian oraz dachu, energooszczędnej stolarki drzwiowej i okiennej, a także na wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Zmiany WT 2021 będzie musiał spełnić każdy inwestor, który otrzyma pozwolenie na budowę w 2021 roku. Dodatkowo nowe standardy będą dotyczyć wszystkich projektów domów, których formalności nie zostały jeszcze sfinalizowane. Zmiany dotyczą również starych budynków, które od nowego roku będą podlegały modernizacji lub rozbudowie. Nasze najpopularniejsze projekty domów zgodne z nowymi warunkami technicznymi znajdziesz na stronie https://www.domywstylu.pl/projekty-popularne/

Nowe przepisy definiują maksymalne, dopuszczalne wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród domu. Im jest on niższy, tym następują mniejsze straty ciepła. Decydując się na budowę domu w 2021 roku należy mieć na uwadze, że ciepło wydostaje się na zewnątrz nie tylko przez ściany zewnętrzne, ale również inne elementy ​budynku, dlatego też zmianom ulegnie współczynnik przewodzenia ciepła przez okna i drzwi balkonowe oraz okna połaciowe.

Według nowych przepisów istotne znaczenia ma również wartość współczynnika Ep . Jest to wskaźnik określający maksymalne roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną niezbędną do ogrzewania, wentylacji, chłodzenia, przygotowania ciepłej wody użytkowej oraz oświetlenia pomieszczeń. Obecnie maksymalna wartość współczynnika Ep wynosi 95 kWh/m2. Od 2021 roku nie będzie mógł on przekraczać 70 kWh/m2.

Odnawialne źródła energii jako źródło ciepła

Nowe wytyczne mają wpływ nie tylko na wybór materiałów izolacyjnych, ale również wpływają na wybór systemu grzewczego w domu. Największy udział w zużyciu energii pierwotnej ma bowiem system wentylacyjny i grzewczy. Uzyskanie poziomu współczynnika EP zgodnego z nowymi wytycznymi będzie trudne przy zastosowaniu instalacji zasilanej wyłącznie kotłem olejowym lub gazowym. Konieczne będzie zastosowanie urządzenia korzystającego z energii odnawialnej. Jednym z takich urządzeń jest pompa ciepła, która zapewnia wysoki udział energii odnawialnej w bilansie budynku. Kolejnym rozwiązaniem spełniającym wymogi WT 2021 jest kocioł na pellet. Pomocne w spełnieniu nowych wymagań będą również panele fotowoltaiczne oraz system wentylacji mechanicznej z rekuperacją.

Decydując się na budowę domu należy pamiętać, iż bryła budynku również ma wpływ na jego energooszczędność. Wybierając projekt domu warto zwrócić uwagę na kształt domu i rodzaj materiałów, z którego został zaprojektowany. Prosta bryła, bez zbędnych skosów i wykuszy sprzyja energooszczędności i minimalizuje ryzyko powstawania mostków cieplnych odpowiedzialnych za utratę ciepła. Projekty z kolekcji Domywstylu.pl należą do kategorii projekty domów energooszczędnych , które wraz z projektem oferują pakiet wentylacji mechanicznej z rekuperacją - są dostępne pod adresem https://www.domywstylu.pl/domy-energooszczedne/

Eurokody w dokumentacji projektowej

Parlament Europejski wprowadził również zmiany dotyczące ujednolicenia norm jakościowych, materiałowych oraz projektowych na terytorium całej UE. W zakresie projektowania konstrukcyjnego zostały opracowane tzw. Eurokody, czyli zestaw Norm Europejskich (EN) przeznaczonych do projektowania konstrukcji budowlanych. Określają one reguły i zasady projektowania zarówno obiektów budowlanych, jak i poszczególnych elementów oraz wyrobów budowlanych, wykonanych z betonu, stali, drewna, elementów murowych i z aluminium. W 2010 roku Eurokody zastąpiły polskie normy branżowe do projektowania konstrukcji (PN-B) i otrzymały status norm polskich o oznaczeniu PN-EN. Do ​31 grudnia 2020 roku obowiązuje okres przejściowy, który dopuszcza równoległe stosowanie obu zestawu norm pod warunkiem zaprojektowania danego obiektu budowlanego na podstawie tylko jednego zestawu.

Od 1 stycznia 2021 roku konstrukcje budowlane mogą być projektowane wyłącznie na podstawie Eurokodów. Nie dotyczy to inwestycji budowlanych, do których przed 1 stycznia 2021 roku:

  1. został złożony wniosek o pozwolenie na budowę, odrębny wniosek o zatwierdzenie projektu budowlanego, wniosek o zmianę pozwolenia na budowę lub wniosek
  2. zatwierdzenie zamiennego projektu budowlanego, zostało dokonane zgłoszenie budowy lub wykonania robót budowlanych w przypadku, gdy nie jest wymagane uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę,
  3. została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego.