Dokładność przekracza prędkość dźwięku

Jedną z takich metod jest cięcie wodą, czyli przecinania materiałów za pomocą strumienia wody pod bardzo wysokim ciśnieniem. Wykorzystuje się w tym celu wysokociśnieniowe pompy lub hydrauliczne wzmacniacze ciśnienia, które doprowadzają wodę do ciśnienia powyżej 5000 bar. Niesamowite jest to, że w efekcie prędkość z jaką płynie woda w tym wytworzonym strumieniu często przekracza prędkość dźwięku.

Uniwersalne zastosowanie

Dzięki temu precyzja, z jaką może być przecięty dany materiał jest oszałamiająca, zwłaszcza biorąc pod uwagę, że ta technika cięcia wodą jest możliwa do zastosowania zarówno w przypadku materiałów bardzo twardych takich jak wszystkie rodzaje stali, metale kolorowe, tytan, kamienie, ceramika, tworzywa sztuczne, guma, drewno, szkło jak i folii o grubości 0,01 mm. Dokładność cięcia jest taka sama. Jest to jedna z największych zalet cięcia wodą. Poza tym jest to jedyna możliwa metoda dla wykrajania blach powlekanych tworzywami sztucznymi. Jedynym materiałem, który opiera się skuteczności tej metody jest diament.

Minimalizacja uszkodzeń

Kolejną zaletą jest to, że dzięki cięciu strumieniem wody możemy uniknąć mikropęknięć i naprężeń. Jest to sposób, który umożliwia łatwiejszą obróbkę w dalszych etapach produkcji, a dany materiał czy przedmiot nie jest narażony na obciążenia cieplne, które mogą występować w przypadku wykorzystania technologii termicznych. Dzięki temu nie zmieniają się jego właściwości mechaniczne i nie dochodzi do odkształceń. Poza tym dzięki optymalnemu ułożeniu można zminimalizować straty materiałów i przyspieszyć proces jego obróbki. Wszystkie te działania prowadzą do uzyskania nie tylko wysoką jakość i uzyskanie gładkiej powierzchni cięcia, ale również niższy koszt uzyskania gotowej części.

Jak ciąć?

Cięcie strumieniem wody realizowane jest wyłącznie w sposób zautomatyzowany lub zrobotyzowany, przy użyciu podobnych układów sterowania jak w cięciu plazmowym i laserowym. Podczas procesu głowica wraz z dyszą tnącą ustawiona jest prostopadle do powierzchni rozdzielanego materiału. Oprócz tego możliwe jest także żłobienie i ukosowanie przedmiotów, wtedy jednak wymagane jest pochylenie głowicy pod odpowiednim kątem.

Cięcie wodą obywa się w sposób wyłącznie zautomatyzowany lub zrobotyzowany przy użyciu podobnych układów sterowania jak w przypadku cięcia laserowego czy plazmowego. Oprócz standardowego prostopadłego cięcia, możliwe jest takie ustawienie przedmiotu, aby prostopadła linia cięcia przebiegała pod pożądanym kątem, wtedy też niezbędne jest również odpowiednie ustawienie głowicy.

Właściwości cięcia wodą w połączeniu z uniwersalnością co do materiałów, do których można jej użyć sprawia, że jest to bardzo popularna metoda wybierana nawet przez najbardziej wymagających klientów. Plusem jest również fakt, że jest to ekologiczne rozwiązanie, które w czasach szukających pozytywnych dla środowiska rozwiązań będą dodatkowym walorem, który może przeważyć na korzyść wyboru tej metody przy realizacji projektów.