Łódź Polesie będzie stacją zlokalizowaną na poziomie -3. Do dyspozycji podróżnych mają być dwa perony, z których na powierzchnię – wprost do centrum handlowego (stacja powstanie na tyłach Manufaktury) oraz na nowe rewitalizowane przestrzenie Polesia – będzie można dostać się ruchomymi schodami lub windami. Nad peronami znajdą się pomieszczenia techniczne i usługowe, a przy stacji przystanki autobusowe dla zintegrowania środków transportu zbiorowego. 

Teren pomiędzy stacją a ul. Mielczarskiego zostanie zaaranżowany na Ogrody Karskiego - zieloną i przyjazną przestrzeń, która stworzy na nowo obszar wokół stacji kolejowej i otworzy kolejny kwartał naszego miasta – podaje łódzki magistrat.

Tymczasem trwa budowa samego obiektu tunelowego. Prace prowadzone są obecnie w miejscu komory startowej przy ul. Odolanowskiej, a także pomiędzy ul. Kasprzaka i ul. Włókniarzy (komora rozgałęźna) i przy komorach startowych, gdzie pociągi wjadą w tunel od dworca Kaliskiego i dworca Łódź Żabieniec.

Tunel średnicowy w Łodzi będzie miał 7,5 km długości, na którą składać się będzie aż pięć obiektów. Najdłuższy z nich (3 km) połączy stację Łódź Polesie, przez Łódź Śródmieście, z Łodzią Fabryczną i zostanie wydrążony przy użyciu maszyny TBM (ang. Tunnel Boring Machine) z tarczą skrawającą o średnicy 13,04 m. Do budowy krótszych tuneli użyta zostanie inna maszyna TBM, z tarczą o średnicy 8,76 m. Obecnie trwa rozruch technologiczny Katarzyny i Faustyny (takie imiona nadano maszynom). Inwestycja, za realizację której odpowiedzialne jest konsorcjum Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów Mińsk Mazowiecki sp. z o.o. (lider) oraz Energopolu Szczecin S.A., ma być zrealizowana do końca 2022 r.

Zobacz także nasz TEMAT SPECJALNY: TUNEL ŚREDNICOWY W ŁODZI