Jak podaje PW, żywica ta charakteryzuje się niższą lepkością i gęstością niż stosowane standardowo żywice epoksydowe czy poliestrowe i ma ogromny potencjał badawczy. Wykorzystuje go zespół pod przewodnictwem mgr. inż. Kamila Dydka, który chce opracować materiał kompozytowy lżejszy, bardziej wytrzymały i przewodzący, którego wytwarzanie w procesie infuzji pozwoli otrzymać wielkogabarytowe elementy wysokiej jakości.

Otwiera to szerokie perspektywy dla zastosowania opracowanego materiału w stale rozwijającym się sektorze energetycznym jako łopaty turbin wiatrowych czy też elementy wyposażenia lub poszycia samolotów dla sektora lotniczego. Ponadto, dzięki niższej masie nowatorskiego materiału kompozytowego, zastosowanie go w branży motoryzacyjnej pozwoli na zmniejszenie zużycia paliwa, co przełoży się na redukcję emisji szkodliwych substancji do otoczenia, a w przypadku samochodów o napędzie elektrycznym – dłuższy zasięg – wyjaśnia mgr inż. Kamil Dydek.



Projekt, który zespół z PW prowadzi od stycznia ub.r., będzie realizowany do końca listopada 2023 r. Jego efektem ma być demonstrator, który zostanie poddany testom użytkowym pod kątem potencjału komercjalizacyjnego rozwiązania.

Przeczytaj także: Ekologiczny asfalt? Prace już trwają