Na Wydziale Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej (PW) opracowano nowatorski materiał kompozytowy, który może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach gospodarki, m.in. w energetyce wiatrowej oraz lotnictwie. Fundamentem badań są możliwości modyfikacji, jakie daje termoplastyczna żywica akrylowa.
Fot. Egor / Adobe Stock
Jak podaje PW, żywica ta charakteryzuje się niższą lepkością i gęstością niż stosowane standardowo żywice epoksydowe czy poliestrowe i ma ogromny potencjał badawczy. Wykorzystuje go zespół pod przewodnictwem mgr. inż. Kamila Dydka, który chce opracować materiał kompozytowy lżejszy, bardziej wytrzymały i przewodzący, którego wytwarzanie w procesie infuzji pozwoli otrzymać wielkogabarytowe elementy wysokiej jakości.
Otwiera to szerokie perspektywy dla zastosowania opracowanego materiału w stale rozwijającym się sektorze energetycznym jako łopaty turbin wiatrowych czy też elementy wyposażenia lub poszycia samolotów dla sektora lotniczego. Ponadto, dzięki niższej masie nowatorskiego materiału kompozytowego, zastosowanie go w branży motoryzacyjnej pozwoli na zmniejszenie zużycia paliwa, co przełoży się na redukcję emisji szkodliwych substancji do otoczenia, a w przypadku samochodów o napędzie elektrycznym – dłuższy zasięg – wyjaśnia mgr inż. Kamil Dydek.
Projekt, który zespół z PW prowadzi od stycznia ub.r., będzie realizowany do końca listopada 2023 r. Jego efektem ma być demonstrator, który zostanie poddany testom użytkowym pod kątem potencjału komercjalizacyjnego rozwiązania.
Przeczytaj także: Ekologiczny asfalt? Prace już trwają
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.