Początków wózków widłowych należy upatrywać w czasach rewolucji przemysłowej. To właśnie na przełomie XVIII i XIX wieku pojawiły się pierwsze konstrukcje, które można uznać za protoplastów popularnych „widlaków”. Ręczne wózki miały wprawdzie podobne zastosowanie, ale nie dorównywały dzisiejszym modelom właściwie pod żadnym względem. Największymi minusami były na pewno brak napędu oraz możliwości podnoszenia ładunków.

Przełom przyniósł dopiero początek XX wieku, kiedy pojawiły się takie udoskonalenia jak napęd elektryczny oraz platforma do podnoszenia. Impulsem do szybszego rozwoju tej technologii okazała się I wojna światowa i związane z nią niedobory pracowników, zmuszające firmy do znalezienia rozwiązań usprawniających proces rozładunku, składowania i załadunku towarów.

Formę najbardziej zbliżoną do dzisiejszej wózki widłowe osiągnęły w latach 30. ubiegłego wieku, kiedy pojawiły się pierwsze znormalizowane palety oraz służące do ich podnoszenia widelce. Cały mechanizm umieszczony był na samochodzie ciężarowym. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, a same wózki upowszechniły się w wielu gałęziach gospodarki. Najczęściej jednak są stosowane na magazynach oraz placach budowy.

Budowy, magazyny i sklepy. Gdzie korzysta się z wózków widłowych?

W szczególnie trudnych warunkach eksploatowane są wózki widłowe budowlane. Nierówności terenu, ekstremalne temperatury oraz pył i błoto sprawiają, że wymagania co do ich jakości, niezawodności oraz osiągów są bardzo wysokie. Służą one między innymi do rozładunku dostaw materiałów budowlanych (takich jak cegły, kostka brukowa czy worki z cementem), a także przewiezienie ich z punktu składowania do miejsca wykorzystania. Często też są wykorzystywane do usuwania gruzu.

Nieco inne wymagania stawia się wobec wózków używanych na magazynach, w sklepach, centrach spedycyjnych lub składach budowlanych. Tu dużo ważniejsze okazują się takie parametry jak zwrotność, możliwość pobierania palety bez zmiany kierunku, brak emisji spalin, cicha praca oraz obsługa wysokiego składowania. Zarówno na budowach, jak i w przestrzeni magazynowej oraz handlowej, równie istotne, co specyfika techniczna, jest wyposażenie dostosowane do współczesnych standardów pracy w magazynach.

Nowoczesne technologie w wózkach widłowych. Do czego służy terminal?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia nowoczesnego wózka widłowego jest terminal wózkowy. Użycie tego typu urządzeń podyktowane jest postępującą automatyzacją pracy magazynów i potrzebą uczynienia pracy operatorów jeszcze wydajniejszą i bardziej komfortową. Terminal wózkowy to rodzaj komputera, dzięki któremu – za pośrednictwem sieci bezprzewodowej – operator może pozyskiwać dane (takie jak ścieżka dojazdu do danego ładunku) lub wprowadzać je do systemu WMS.

Z systemem WMS łączą się również inne urządzenia – przede wszystkim te dostosowane do obsługi kodów kreskowych, takie jak drukarki etykiet, skanery czy kolektory danych. Największą funkcjonalnością wyróżniają się te ostatnie. Mają one postać przenośnych komputerów, działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android lub Windows Mobile, wyposażonego między innymi w skaner kodów, czytnik RFID, moduł Wi-Fi, aparat lub czytnik linii papilarnych. Szczegółowe informacje pozwalające dobrać odpowiedni dla danego magazynu kolektor dostępne są w artykule: Jak wybrać kolektor danych? Poradnik.

Terminal do wózka widłowego. Na jakie cechy zwrócić uwagę przy wyborze?

Wracając do terminali wózkowych, podobnie jak same wózki, muszą one spełniać wysokie wymagania co do jakości i funkcjonalności. Przy wyborze tego typu urządzenia warto wziąć pod uwagę przede wszystkim:

  • rozmiary: dotyczy to przede wszystkim wyświetlacza. Jego wielkość powinna być kompromisem między wygodą użytkowania i łatwością odczytu danych, a bezpieczeństwem jazdy – terminal nie może zasłaniać operatorowi widoku. Przekątna ekranu wynosi zwykle od 10 do 13 cali;
  • rodzaj wyświetlacza: ważne jest jego dopasowanie do warunków oświetleniowych. Dobrze też wybierać terminale wyposażone w ekran dotykowy, który w wielu sytuacjach ułatwi korzystanie z urządzenia;
  • klawiaturę: modele posiadające duże klawisze łatwiej jest obsługiwać w rękawicach ochronnych;
  • jakość połączenia z siecią: terminal powinien sprawnie działać również, jeśli wózek porusza się z dużą szybkością i często zmienia access pointy;
  • sposób połączenia ze skanerem: może odbywać się przewodowo lub bezprzewodowo (za pośrednictwem Bluetooth lub WiFi);
  • łatwość montażu i demontażu: możliwość szybkiego przenoszenia terminala między różnymi wózkami pozwala zoptymalizować koszty i w pełni wykorzystać potencjał urządzenia;
  • wytrzymałość: terminal narażony jest na wstrząsy, uszkodzenia mechaniczne oraz kontakt z wilgocią i pyłem. Jego konstrukcja powinna zapewniać ochronę przed tymi czynnikami;
  • działanie w skrajnych temperaturach: wózki widłowe pracują w temperaturach od -30 (na przykład w chłodniach) do 50 stopni Celsjusza. Dobry terminal być niezawodny w każdych warunkach;
  • możliwość wymiany panelu czołowego: duża część awarii terminali to skutek uszkodzenia przedniego panelu. Wybierając model z możliwością wymiany tego podzespołu, obniżamy koszty ewentualnych napraw.

Więcej informacji na temat doboru terminala wózkowego można znaleźć pod tym linkiem: Jak wybrać terminal mobilny na wózki widłowe? Poradnik.