• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Warszawa: biurowiec Skysawa ma już połączenie ze stacją metra

Opublikowano: 19-04-2021 Źródło: PHN

Zakończyły się prace związane z budową przejścia podziemnego łączącego kompleks biurowo-handlowy Skysawa ze stacją metra Rondo ONZ. Prace prowadzono u zbiegu ul. Świętokrzyskiej i al. Jana Pawła II.


Wizualizacja: PHN Wizualizacja: PHN
  • Przejście łączy poziom -2 ze stacją Rondo ONZ
  • Po oddaniu kompleksu do użytku będzie dostępne dla mieszkańców
  • Budowę przejścia rozpoczęto w czerwcu 2020 r.

Do metra bez wychodzenia na powierzchnię

W połowie kwietnia roboty zakończono po przebiciu tunelu przejścia podziemnego pod chodnikiem u zbiegu ul. Świętokrzyskiej z al. Jana Pawła II. Skysawa stała się jednym z nielicznych biurowców w Warszawie, z którego przejście do stacji metra nie wymaga wychodzenia na zewnątrz. Budowa jest tak zaawansowana, że wkrótce będzie można porównać wnętrze przejścia z wizualizacjami. Łącznik oraz sklepy i punkty handlowo-usługowe ulokowane w podziemiu kompleksu zostaną udostępnione mieszkańcom miasta wraz z oddaniem do użytkowania pierwszego budynku – powiedział Tomasz Górnicki, wiceprezes ds. inwestycji Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN).

Wizualizacja: PHN Wizualizacja: PHN


Koniec prac połączeniowych

Przebicie tunelu do istniejącego przejścia podziemnego metra oznacza zakończenie robót związanych z połączeniem budowli ze stacją Rondo ONZ. Według inwestora budowa tego połączenia nie ma precedensu pod względem technicznym. Teren prac jest już przywracany do stanu pierwotnego, wkrótce rozpoczną się prace instalacyjne i wykończeniowe w całości prowadzone z podziemia. Przejście skomunikuje poziom -2 budynku A budowanego biurowca z metrem.

Wizualizacja: PHN Wizualizacja: PHN

Budowa od 2020 r.

Budowę przejścia rozpoczęto w czerwcu 2020 r. od inwentaryzacji infrastruktury znajdującej się w ziemi. W sierpniu i wrześniu wykonano palisadę zabezpieczającą wykop, w którym powstawał strop łącznika. Po jego ukończeniu wykop częściowo zasypano, a resztę prac związanych z wycięciem otworu w ścianie szczelinowej budynku A, drążeniem tunelu, wykonaniem płyty fundamentowej, ścian łącznika i otworu do połączenia z istniejącym korytarzem metra prowadzono metodą podstropową, czyli pod ziemią z poziomu -2 – informuje PHN. Przed pracami związanymi z przebiciem, w miejscu połączenia tunelu z korytarzem stacji, między zejściami nr 2 i 3, ustawiono tymczasową ścianę odgradzającą miejsce robót od przestrzeni metra.

Zakończenie budowy obiektu A przewidziano na III kwartał 2021 r., a B, czyli wieży, na ten sam okres w 2022 r. Łączna powierzchnia kompleksu biurowo-handlowego wyniesie około 40 tys. m2.

Przeczytaj także: W Arlington powstanie spiralna szklana wieża z zewnętrzną ścieżką spacerową

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia