Z reguły domy nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, gdyż chyba nikt nie przewiduje, że w przyszłości będzie się musiał zmierzyć z takim problemem. Czasami jednak wypadek lub choroba skutkują koniecznością poruszania się na wózku, a to zmusza do wprowadzenia zmian w obrębie budynku. Podpowiadamy, jak zaadaptować dom, aby był przyjazny dla osób z niepełnosprawnością ruchową.
Fot. Michael Zhang/Adobe Stock
Usunięcie przeszkód
Wprowadzenie udogodnień dla osób poruszających się na wózku nie zawsze musi wiązać się z koniecznością przebudowy domu. Czasami wystarczy usunięcie niektórych elementów wyposażenia, które uniemożliwiają swobodne manewrowanie wózkiem. Wdrażanie zmian powinno się więc rozpocząć od przeorganizowania aranżacji wnętrz, aby uwzględniały potrzeby niepełnosprawnych. Co należy wziąć pod uwagę?
- Progi – poważnym problemem utrudniającym przemieszczanie się wózkiem są wysokie progi, dlatego warto je zdemontować. Wbrew pozorom nawet niewielki ogranicznik w drzwiach może stanowić spore utrudnienie i doprowadzić do przewrócenia się wózka.
- Nawierzchnia – konieczne będzie usunięcie dywanów z długim włosiem typu shaggy, które mogą się zaplątać w kółka. Jednocześnie problemem mogą być śliskie panele lub płytki, dlatego warto wszystkie pomieszczenia wyłożyć wykładziną.
- Drzwi – standardowa stolarka otworowa zwykle ma zbyt małą szerokość, aby zmieścił się w niej wózek. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest nie tylko demontaż drzwi, ale także futryn, aby poszerzyć otwór.
- Dekoracje – aby umożliwić swobodne poruszanie się i zawracanie wózkiem, czasami wystarczy usunięcie zbędnych elementów wystroju wnętrz. Pozbądź się więc kwietników, stojących lamp oraz dekoracji, które zajmują dużą przestrzeń.
Problematyczne schody
W wielokondygnacyjnych domach największym problemem są schody, które uniemożliwiają przedostanie się na wyższe piętro. W tym przypadku warto rozważyć montaż specjalnej windy, która będzie dostosowana do potrzeb osób na wózkach. Zamiast decydować się na gotowe urządzenia, lepszym pomysłem jest zainwestowanie w spersonalizowane rozwiązania. Firma BSC Solutions oferuje możliwość zaprojektowania i wyprodukowania wind, które będą zintegrowane z infrastrukturą budynku.
Platformy są wykonywane z wykorzystaniem rozwiązania SERAPID, co ma ogromny wpływ na wygodę i bezpieczeństwo dla użytkowników. Jest to technologia sztywnego łańcucha stosowana w przypadku systemów napędowych dla podnośników pionowych. Umożliwia precyzyjne kontrolowanie położenia platformy, ułatwia sterowanie windą, a jednocześnie ogranicza koszty eksploatacji.
Przystosowanie wyposażenia
Sporym ograniczeniem dla osób poruszających się na wózku jest dostęp do niezbędnych sprzętów i wyposażenia. Warto więc zdecydować się na wymianę zabudowy kuchennej, aby blaty, półki i szafki były umieszczone na odpowiedniej wysokości. Należy również pamiętać o wprowadzeniu modyfikacji w łazience poprzez zamontowanie poręczy, zmianie wanny na prysznic oraz obniżenie położenia umywalki.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.