Podnośnik nożycowy co do zasady ma podnieść platformę roboczą, zwaną dalej stołem, na odpowiednią wysokość, wymaganą z punktu widzenia wykonywanych zadań. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, kiedy serwisant unosi ciężki sprzęt AGD, uzyskując w ten sposób szybki i nieskrępowany dostęp do poszczególnych mechanizmów urządzenia. Zabezpieczona platforma może stanowić bazę dla pracowników delegowanych do prac na wysokości. Podnośniki nożycowe znakomicie ułatwiają wszelką obróbkę ciężkich elementów konstrukcyjnych, zwiększając także poziom bezpieczeństwa pracowników. Czym są i jakie mają zastosowanie podnośniki stołowe i nożycowe?
Fot. Adobe Stock
Podnośniki nożycowe, konstrukcja
Nazwę swoją zawdzięczają krzyżującym się ramionom, przypominającym nożyce. Dzięki zastosowaniu segmentów ramion możliwe jest stworzenie potężnych podnośników operujących na wielometrowych wysokościach, oraz niewielkich, przystosowanych do obsługi warsztatów mechanicznych.
Ramiona w sposób płynny unoszą i opuszczają platformę, dostosowaną uprzednio do wymogów użytkownika. Należy dodać, że po uwzględnieniu preferencji klienta, doświadczony dostawca jest w stanie stworzyć zarówno sprzęt wielofunkcyjny, jak i wysoce specjalistyczny, o czym można przekonać się na przykładzie przedsiębiorstwa Sax Lift, uznanego dostawcy z prawie trzydziestoletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych.
Elementy składowe podnośnika:
- Podstawa;
- Rama bezpieczeństwa;
- Dźwignie zewnętrzne;
- Dźwignie wewnętrzne;
- Platforma;
- Stacja hydrauliczna:
- Sterowniki.
Oczywiście szczegóły konstrukcyjne mogą się różnić w zależności od rodzaju zamówienia, jak i firmy dostarczającej gotowy produkt.
Cechą wspólną podnośników są rozwiązania technologiczne wykorzystujące elementy hydrauliczne, elektronikę oraz szereg zabezpieczeń uniemożliwiający niekontrolowane przemieszczenie się platformy roboczej. Siłowniki hydrauliczne znajdują się pomiędzy podstawą i ramionami nożyc, ewentualnie mogą być umieszczone bezpośrednio pomiędzy nożycami.
Podnośniki nożycowe, zastosowanie
Podnośniki charakteryzują się niezwykłą zdolnością adaptacyjną, z tego powodu można uznać je za urządzenia wielofunkcyjne.
W większości przypadków można zastosować podział na:
- Podnośniki stołowe hydrauliczne;
- Podnośniki pionowe;
- Podnośniki mobilne;
- Podnośniki niskoprofilowe;
- Podnośniki tandemowe;
- Podnośniki specjalne.
Podnośniki stołowe spełniają swoje funkcje w przypadku konieczności uniesienia ciężkiego elementu obrabianego lub serwisowanego do wysokości zapewniającej bezpieczną i sprawną obsługę stanowiska przez pracownika. Są idealnym rozwiązaniem w przypadku warsztatów mechanicznych i serwisowych, w których obsługuje się bądź wytwarza konstrukcje ciężkie i obszerne. Wiele zadań jest wprost niemożliwa do wykonania, bez uprzedniego usytuowania obiektu na odpowiedniej wysokości. Podnośniki sprawdzają się przy czynnościach polegających na spawaniu, montażu, naprawie itp.
Podnośniki pionowe zyskują uznanie podczas działań wymagających uniesienia platformy na znaczne wysokości. Obsługa instalacji elektrycznych, wentylacyjnych, wymiana oświetlenia w halach sportowych lub produkcyjnych byłaby niemożliwa bez zastosowania podnośników. Zasięg w pionie, w przypadku tych urządzeń może wynosić nawet 5,1 metra. Są także niezastąpione w magazynach wysokiego składowania, w przypadku niemożności wykorzystania wózków widłowych o odpowiednim zasięgu.
Podnośniki mobilne zapewniają nie tylko uniesienie ciężkich elementów konstrukcyjnych, pozwalają także na transport na krótkich odcinkach. W przypadku warsztatów dysponujących niewielką przestrzenią roboczą obrabiany przedmiot można obracać w dowolny sposób, uzyskując dostęp do wszystkich podzespołów i powierzchni. Podnośnik swoją konstrukcją przypomina nieco wózek sklepowy, koła obracające się swobodnie w każdym kierunku znacząco ułatwiają manewrowanie pod kątem 90 stopni.
Podnośniki niskoprofilowe znajdą zastosowanie głównie w magazynach, gdzie istotą działań operatorów jest bezpieczne przemieszczanie ładunków umieszczonych bezpośrednio na paletach transportowych. Są np. windami w przypadku załadunku pojazdów ciężarowych nieposiadających takiego sprzętu na swoim wyposażeniu. Z uwagi na małą powierzchnię operacyjną oraz stosunkowo niską wagę podnośniki niskoprofilowe nie wymagają specjalistycznego oprzyrządowania w celu montażu. Jest on możliwy bezpośrednio na utwardzonym podłożu.
Podnośniki tandemowe przeznaczone są robót wymagających przemieszczenia w pionie niezwykle ciężkich ładunków. Ich udźwig wynosi nawet 7000 kg. Konstrukcyjnie są także przystosowane do instalacji na nożycach szczególnie długich platform, umożliwiających obsługę dużych powierzchni.
Podnośniki specjalne. Profesjonalny, doświadczony producent i dostawca jest w stanie podjąć się realizacji każdego zamówienia, spełniającego surowe kryteria uwzględniające preferencje klientów. Na podstawie dostarczonych parametrów oraz wiedzy technicznej wytwórców powstają podnośniki specjalne, odbiegające swoją budową od seryjnie produkowanych.
W przypadku pytań wymagających profesjonalnej konsultacji można skorzystać z formularza kontaktowego. Profesjonalna kadra specjalistów bezpłatnie doradzi oraz udzieli wskazówek technicznych związanych z poszukiwanymi przez Państwo produktami.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.