Elektrody spawalnicze stosowane są podczas spawania łukowego. Aby elektroda spełniała swoją funkcję, jaką jest osłonięcie łuku przed powietrzem i czynnikami atmosferycznymi, musi być pokryta specjalną otuliną topnika. Elektrody używane są najczęściej podczas przemysłowych prac spawalniczych, a także podczas prac, polegających na tworzeniu stalowych konstrukcji. Istnieje kilka rodzajów elektrod spawalniczych, a wybór odpowiedniej zależy od rodzaju spawanego materiału, pożądanych właściwości spoiny, a także pozycji, w jakiej będzie odbywało się spawanie. Jak zatem dobrać odpowiednią elektrodę, jakie możemy spotkać w elektrodach spawalniczych oznaczenia, a także, do czego stosować poszczególne rodzaje elektrod?
Fot. paton.pl
Elektrody spawalnicze – co to jest?
Elektroda spawalnicza jest to jedno z akcesoriów niezbędnych podczas spawania metodą łukową. Do wytworzenia łuku elektrycznego podczas spawania musi wystąpić zamknięty obieg prądu i właśnie do tego służy elektroda. Ponadto, stanowi ona również spoiwo łączące metale podczas spawania. Budowa elektrody jest prosta i składa się z 2 elementów – metalowego rdzenia oraz otuliny, która może występować pod różną postacią. Otuliny mogą różnić się pod względem materiału wykonania, grubości oraz długości, a każda z nich ma inne parametry.
Rodzaje elektrod
Spośród dostępnych elektrod spawalniczych rodzaje, które najczęściej występują to:
- elektrody z otuliną rutylową
- elektrody utleniające
- elektrody celulozowe
- elektrody niskowodorowe
Każda z tych elektrod ma inne właściwości, a także oznaczenia.
Zobacz również ofertę migomatów w sklepie paton.pl - https://paton.pl/produkty/spawarki-mig-mag/
Rodzaje elektrod i ich zastosowanie
Elektrody spawalnicze możemy podzielić pod kątem rodzaju otuliny, a także pod kątem zastosowania. Jeżeli chodzi o rodzaj otuliny, wyróżniamy następujące elektrody:
Elektrody spawalnicze – oznaczenia i właściwości:
- elektrody z otuliną rutylową – oznaczane symbolem R – charakteryzują się szybką topliwością, brakiem rozprysku, a także łatwością spawania. Można nimi spawać w każdej pozycji, nadają się do spawania cienkiej blachy. Duża zawartość wodoru w elektrodach rutylowych powoduje, że spoiny stworzone z ich użyciem są stosunkowo kruche i podatne na pękanie. Ten rodzaj elektrod używany jest do spawania prądem przemiennym lub prądem stałym z ujemną biegunowością.
- elektrody utleniające – cechuje je dość duża zawartości tlenków manganu i żelaza, co wpływa na wprowadzenie do jeziorka spawalniczego dużej ilości tlenu i azotu co z kolei sprawia, że spoiny mają słabe właściwości mechaniczne
- elektrody celulozowe – oznaczane symbolem C – stosowane do spawania prądem stałym oraz przemiennym, umożliwiają głębokie wtopienie, jednak stworzona spoina jest dość słaba. Najczęściej używa się ich do prac prowadzonych na powietrzu, na przykład do spawania rurociągów przesyłowych
- elektrody niskowodorowe – oznaczane symbolem B – z ich udziałem można spawać w każdej pozycji, gwarantuję mocne i trwałe spoiny, często stosowane do spawania grubych przekrojów w konstrukcjach stałych. Ten rodzaj elektrod musi być używany w suchym otoczeniu.
Elektrody spawalnicze rodzaje pod kątem zastosowania:
- Elektrody ES – są to elektrody stosowane do spawania połączeniowego najczęściej używane w konstrukcjach ze stali niskostopowych, ten rodzaj elektrod przeznaczony jest do spawania w podwyższonych temperaturach
- Elektrody EN – ten rodzaj elektrod używany jest do napawania
- Elektrody EŻ – tym symbolem oznaczane są elektrody przeznaczone do spawania żeliwa
- Elektrody E + odpowiedni symbol stopu lub metalu – w ten sposób oznaczane są elektrody przeznaczone do spawania metali niezależnych takich jak np. aluminium.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.