• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak odświeżyć balkon?

Opublikowano: 24-05-2021 Źródło: źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE

Każdy, kto przy swoim mieszkaniu bądź domu ma balkon lub taras może uważać się za szczęściarza. Ten element architektoniczny jest niejako przedłużeniem mieszkania i jednocześnie odrębnym pomieszczeniem usytuowanym na wolnym powietrzu. Balkon znajduje się jednak najczęściej poza strefą mieszkalną. Narażony jest więc na opady atmosferyczne, mróz, wysokie temperatury oraz wiatr. Z tego powodu jego powierzchnia i boczne ścianki ulegają zniszczeniu. Jak zabezpieczyć balkon przed zniszczeniem i odświeżyć jego wygląd?


Fot. Boels Fot. Boels

Prace remontowe na balkonie

Remont balkonu należy zacząć od dokładnych oględzin wszystkich elementów konstrukcyjnych, aby ocenić stan obiektu pod względem technicznym i bezpieczeństwa użytkowania. Dopiero po zaznajomieniu się z usterkami, można przystąpić do właściwych prac renowacyjnych.

Wiele modeli balkonów jest w stanie surowym. Oznacza to, że nie posiadają one zamontowanych kafli ceramicznych, paneli czy boazerii drewnianej. Jeżeli ich nie ma, prace remontowe można przeprowadzać natychmiast lub umówić się z właścicielem lokalu na konkretny termin. Gdy jednak na ścianach balkonu znajduje się zabudowa w postaci paneli, kasetonów czy innej, całość należy wcześniej zdjąć. Dopiero wtedy można sprawdzić, czy pod tymi elementami nie ukrywa się poważna usterka. Dotyczy to głównie płytek ceramicznych oraz kamiennych, w których niewielkie, pojedyncze uszkodzenia można naprawić w szybki sposób. Wystarczy bowiem wymienić felerną płytkę, zastępując ją nową.

Remonty balkonów w blokach i wieżowcach najczęściej wykonywane są podczas ocieplania budynków lub malowania ich elewacji. Wtedy niezbędny jest wynajem rusztowań. Pozwalają one na wygodny dostęp do balkonów przy poszczególnych lokalach bez konieczności każdorazowego proszenia mieszkańców o udostępnienie mieszkań.

Fot. Boels Fot. Boels

Renowacja balustrad

W przypadku balustrady z metalu należy dokładnie sprawdzić, czy jej powierzchnia nie koroduje i czy nie pojawiły się ogniska rdzy. W takiej sytuacji należy dokładnie oszlifować uszkodzoną powierzchnię, a następnie precyzyjnie pomalować farbą. Prace w domu jednorodzinnym ułatwi podnośnik koszowy. Z powodzeniem można go wynająć, aby uzyskać wygodny dostęp do balustrad od strony elewacji budynku. Dzięki niemu szlifowanie i malowanie będzie szybkie oraz w pełni bezpieczne.

Elegancka i trwała podłoga

Podłoga balkonu to zazwyczaj kamienne lub ceramiczne płyty, które również mogą ulec uszkodzeniu. Jeżeli podłoga jest betonowa, można w miejsca uszkodzeń wlać odrobinę nowego betonu i dobrze go rozprowadzić. Po wyschnięciu uzyskaną powierzchnię można pomalować farbą lub pozostawić w stanie surowym. Taka podłoga jest znacznie tańszą opcją, dlatego dobrze sprawdzi się w momencie, gdy budżet na remont jest dość ograniczony.

Fot. Boels Fot. Boels

Płyty kamienne lub ceramiczne są bardziej wymagające. Często niestety nie da się wymienić jednego zniszczonego elementu, bez naruszenia stanu technicznego płyty leżącej obok. Z tego powodu, przy znacznych uszkodzeniach, lepiej jest wymienić całą podłogę. Należy wtedy zastąpić obecne płyty nowoczesnymi kaflami, które są odporniejsze na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Podczas montażu płytek, należy zaopatrzyć się w odpowiednią zaprawę klejową o właściwościach elastycznych. Zaprawa powinna być wysokiej jakości, odporna na wilgoć, trwała i dobrze wiążąca.

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!