1. Wyeliminowanie lotnych związków organicznych

Swoją przygodę z ekologią w nowym mieszkaniu powinno rozpocząć się od podstaw. Jednym z rozwiązań jest wyeliminowanie do minimum LZS (lotnych związków siarki), które znajdują się m.in. w farbach do wnętrz, nabłyszczaczach, tynkach, klejach, odświeżaczach powietrza, a także niektórych materiałach wykończeniowych. Tego typu produkty mają niekorzystny wpływ nie tylko na środowisko, ale także zdrowie człowieka. Warto jest wziąć to pod uwagę, przygotowując swoje nowe lokum do zamieszkania.

2. Oszczędzanie energii elektryczne

Żyjąc w stylu eko, bardzo istotną kwestią jest oszczędzanie energii elektrycznej - oprócz wpływu na wysokość opłacanych rachunków za prąd, ma to także znaczenie dla planety. Oprócz prostych czynności tj. niepozostawianie ładowarki do telefonu w gniazdku czy wyłączanie światła po wyjściu z pomieszczenia, warto także zdecydować się na oświetlenie LED. Dobrym sposobem na oszczędzanie energii jest także używanie listew z wyłącznikiem prądu lub zamontowanie specjalnych wtyczek, które odłączają prąd, gdy sprzęty nie są używane.

3. Meble w stylu eko

Jeśli jest mowa o stylu eko, warto poruszyć temat mebli do mieszkania. Powinny one bowiem być wykonane wyłącznie z naturalnych surowców - np. z ponadczasowego drewna, kamienia czy cegły. Jak wskazuje portal obido, dobrym rozwiązaniem jest także renowacja starych mebli - niekoniecznie poprzez całkowitą zmianę ich wyglądu, ponieważ czasem wystarczy odmalować dany przedmiot, aby zyskał zupełnie nowy wygląd! Ciekawym pomysłem jest także obicie mebli ozdobną, naturalną tkaniną.

4. Żywe rośliny

Posiadanie w mieszkaniu żywych roślin jest niezmiernie istotne, ponieważ przyczyniają się do oczyszczenia powietrza oraz regulowania stopnia wilgoci w pomieszczeniu.

5. Segregacja odpadów

W nowym budownictwie, duże pojemniki znajdujące się przed budynkiem to standard. Warto jednak pamiętać, że segregacja śmieci powinna rozpocząć się już w mieszkaniu.

6. Zastosowanie jasnych barw w pomieszczeniu

Decydując się na zastosowanie jasnych barw, można uzyskać efekt optycznego powiększenia pomieszczenia. Co więcej, dostarczają one więcej światła dziennego.

7. Filtry do wody

W większości dużych polskich miast, woda z kranu jest całkowicie zdatna do spożywania. Dzbanek filtrujący lub nakładka z filtrem, którą zakłada się na kran jest więc świetnym pomysłem na wykorzystanie wody, za którą właściciel mieszkania i tak ponosi opłatę. Nie kupując wody w plastikowej butelce, można przyczynić się do zmniejszenia produkcji plastiku.

8. Kabina prysznicowa zamiast wanny

Podczas kąpieli w wannie zużywana jest dużo większa ilość wody, aniżeli ma to miejsce w przypadku kabiny prysznicowej.

9. Drewniana podłoga

Wszystkie produkty wykonane z drewna nie tylko są biodegradowalne, ale przede wszystkim są dużo bardziej korzystne dla zdrowia. Jest to także materiał, który jest trwały, zatem posłuży przez lata.

10. Ekogadżety

Kompostownik balkonowy, opakowania z materiałów recyklingowych, papierowe lub metalowe słomki czy szklarnia hydroponiczna – to tylko niektóre z gadżetów, które także można uznać za ciekawe rozwiązania podczas urządzania nowego, w pełni ekologicznego mieszkania.