• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Dźwigi – usługi dźwigowe, wynajem czy własny sprzęt?

Opublikowano: 03-09-2021 Źródło: źródło zewnętrzne

Dźwigi samojezdne to specjalistyczne maszyny wykonujące prace budowlane, przemysłowe, montażowe czy przeładunkowe i rozładunkowe. Potrzeba korzystania z dźwigów dla niektórych firm bywa sporadyczna i dotyczy prac wykonywanych jedynie doraźnie lub sezonowo, a dla niektórych przedsiębiorstw prace dźwigowe wiążą się z codziennymi zadaniami jakie wykonuje się w firmie. W tym drugim przypadku często bywa tak, że żurawie samojezdne zastępują inne maszyny przy rozładunkach towarów i materiałów - np. suwnice, której umiejscowienie na niskiej hali jest niemożliwe, czy też wózki widłowe oraz ładowarki teleskopowe, dla których waga rozładowywanych rzeczy przekracza ich dopuszczalny udźwig. W takich przypadkach to dźwigi odpowiadają za realizację tych zadań, a gdy występują stosunkowo często pojawia się pytanie - czy warto korzystać z usług dźwigowych, wynajmu dźwigu lub też może zainwestować w kupno własnego sprzętu?


Fot. Usługi Dźwigowe Marian Polak Fot. Usługi Dźwigowe Marian Polak

Usługi dźwigowe i wynajem dźwigów w praktyce

Urządzenia transportu bliskiego jakimi są dźwigi - a właściwie zgodnie z nazewnictwem i definicją UDT w Polsce - żurawie samojezdne (bo słowo dźwig występuje często tylko jako popularnie kojarzona nazwa handlowa) wykonują szereg prac związanych z przemieszczaniem ładunków na niewielkich odległościach, a dokładny rodzaj wykonywach przez żurawie prac zależny jest od typu zlecenia.

Bez większego problemu znajdziemy firmy, które będą dla nas świadczyły usługi dźwigowe wraz z obsługą operatora. Zdarza się jednak tak, że podczas gorącego sezonu (dla tej branży to z pewnością okres letni) będziemy musieli zarezerwować ich dostępność z kilkudniowym wyprzedzeniem. Całkiem możliwe też, że dla zleceń, które z racji specyfiki ładunku jaki należy przenieść, czy też miejsca w jakim żuraw będzie miał pracować, będą wymagały wcześniejszej konsultacji i wizji lokalnej operatora sprzętu, aby móc wytyczyć bezpieczny i możliwy do zrealizowania sposób obsługi zlecenia. Pozwala to również firmie dźwigowej na przygotowanie się do nietypowej pracy np. poprzez zabranie ze sobą dodatkowego osprzętu, który standardowo nie występuje na wyposażeniu danego żurawia. Może to być trawers umożliwiający zapięcie ładunku tak, aby cięgna zawiesi pracowały pod możliwe niedużym kątem, czy też jakieś dodatkowe elementy spinające - specjalistyczne haki o dużej gardzieli, szekle i łączniki, podkładki i rozpórki. W przypadku zleceń budowlanych konieczne może być zwiększenie nośności gruntu na którym posadowiony ma zostać żuraw - wykorzystuje się w tym celu kantówki drewniane, lub płyty podkładowe wykonane z drewna lub betonu. W zależności od potrzeb i możliwości organizacyjnych na miejscu pracy, ich rozmiar i gabaryty mogą być różne. Dlatego też należy uwzględnić, że np. dla płyt betonowych o dużej powierzchni trzeba będzie wykorzystać dodatkowo inny sprzęt - przykładowo samochód ciężarowy, który przywiezie te elementy na plac budowy.

Wynajem dźwigu zawsze z obsługą operatora

Użyteczną informacją i być może nieco zaskakującym faktem może być to, że usługi wynajmu dźwigów właściwie nie są realizowane bez obsługi operatora z firmy, która świadczy nam takie maszyny. Żuraw samojezdny jest na tyle specjalistycznym urządzeniem, które do bezpiecznej pracy wymaga odpowiednio przeszkolonej osoby, nie tylko mającej uprawnienia ale i znającej doskonale aspekty techniczne i specyfikę konkretnego typu dźwigu. Tyczy się to zarówno kwestii obsługi sprzętu - należy w sposób schematyczny rozumieć zasadę działania poszczególnych podzespołów np. mechanizmu rozłączania jazdy i przeniesienia pracy skrzyni biegów do napędu pomp hydraulicznych (dla żurawi o jednym silniku napędzającym zarówno podwozie i nadwozie maszyny), czy też sposobu organizacji sterowania podwoziem dźwigu - warunkami użycia blokad mechanizmu różnicowego, skręcania tylną osią itp. Drugim ważnym aspektem, który wymaga wcześniejszej praktyki na danym typie żurawia jest prawidłowość uzbrojenia dźwigu w jego wyposażenie- zapięcie odpowiedniej przeciwwagi, wysuw podpór na określone długości, olinowanie na daną ilość pasm zblocza czy też montaż wysięgnika pomocniczego tzw. "bociana".

Wysięgnik pomocniczy dźwigu. Fot. Usługi Dźwigowe Marian Polak Wysięgnik pomocniczy dźwigu. Fot. Usługi Dźwigowe Marian Polak

Niuansów technicznych dla żurawi samojezdnych różnych typów, modeli i marek jest na tyle sporo, że firmy świadczące usługi dźwigowe z reguły nie powierzają sprzętu w inne ręce jak te własnych, wykfalifikowanych i doświadczonych operatorów żurawi. A więc wynajem samego dźwigu, bez jego obsługi jest rzadko dostępny i często niemożliwy.

Własny dźwig w firmie

Jak zostało wspomniane wcześniej - istnieją sytuacje gdy korzystanie ze sprzętu jakim są dźwigi samojezdne związane jest częstymi, a nawet codziennymi pracami, które przeprowadza się w firmie. Można w takim wypadku rozważyć nawiązanie stałej współpracy z firmą dźwigową - klientów którym świadczy się wynajem żurawi w ramach cyklicznych zleceń zawsze traktuje się preferencyjnie, oferując atrakcyjne warunki, rabaty cenowe czy też umożliwia szybkie terminy. Operatorzy, którzy kolejny raz wykonują zlecenie w tym samym miejscu, przy podobnym rodzaju pracy, mogą też pracować wydajniej znając już specyfikę danego zlecenia oraz dźwigi, którymi się je wykonuje.

A jeśli wynajem dźwigów jest potrzebą stałą firmy można również rozważyć jego zakup. Do rozładunków na terenie zakładów przemysłowych i usługowych często wykorzystuje się żurawie placowe, a wśród nich nadal popularny jest dźwig Polan ŻK-162. Ten produkowany w latach 80 przez Zremb żuraw nadal znajduje swoje zastosowanie w wielu zadaniach realizowanych dzisiaj. Dźwigi te poprzez swoją prostotę i wręcz czysto mechaniczną konstrukcję, potrafią sprawnie pracować po 40 latach od ich produkcji. Ich atutem jest niska cena, nawet gdy uwzględnimy przeprowadzenie remontu kapitalnego dźwigu oraz jego okresowe naprawy. Oczywiście istnieją bardziej współczesne żurawie, których kupno można wziąć pod uwagę. Firmy Liebherr, Terex czy Grove produkują świetny, nowoczesny sprzęt, mający wiele rozwiązań usprawniających pracę, a ich jakość wykonania jest na najwyższym poziomie. Jednak gdy chcemy mieć do dyspozycji takie maszyny należy wiedzieć, że nowoczesne dźwigi to koszt, który często sięga milionów zł, i być może biorąc to pod uwagę zdecydujemy się jednak na ich wynajem lub usługi dźwigowe. Co zazwyczaj po dokonaniu kalkulacji bywa bardziej opłacalne- zwłaszcza gdy urządzenie dźwigowe nie będzie wykorzystywane w firmie na codzień.

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia