Cięcie laserem

Jedną z najczęściej wykorzystywanych metod cięcia blach jest cięcie laserem. Dużą zaletą cięcia laserowego jest precyzja i automatyzacja procesu. To także metoda niezwykle szybka.

Do innych zalet tej metody należą: wysoka powtarzalność procesu, możliwość wycinania regularnych i nieregularnych kształtów, znikome ilości odpadów.

Wycinanie laserowe znajdujące się w ofercie firmy ciecielaser.pl znajduje zastosowanie w przypadku stali miękkiej o grubości do 30 mm. Czynnikiem tnącym jest gorący promień lasera lub gaz techniczny o dużej czystości.

Cięcie wodą

Cięcie strumieniem wodnym to kolejna z dostępnych metod cięcia metali. W przypadku cięcia wodnego nie ma ograniczeń co do grubości przecinanego materiału. Ta metoda wykorzystywana jest zarówno do obróbki stali cienkiej, jak i grubej. Zapewnia uzyskanie bardzo dokładnego i równego cięcia.

Efekty uzyskane za pomocą tej metody są podobne do efektów uzyskanych za pomocą cięcia laserem. Cięcie strumieniem wody to jeden z najdroższych dostępnych sposobów cięcia.

Cięcie palnikiem tlenowym

Cięcie palnikiem tlenowym to jedna z najstarszych metod cięcia stali. To proces stosunkowo tani i nieskomplikowany. Dużym plusem tej metody jest możliwość cięcia dość grubych blach. Wadą jest powolność procesu. Nie jest to też metoda precyzyjna. Palnik tlenowy zazwyczaj pozostawia na krawędziach odrobinę żużlu.

Cięcie palnikiem plazmowym

Cięcie palnikiem plazmowym najlepiej sprawdza się w przypadku cięcia blach ze stali miękkiej. Kiepsko sprawdza się w przypadku cięcia blach o grubości powyżej 40 mm. To metoda droższa niż metoda cięcia tlenowego, ale jednocześnie jest to metoda znacznie szybsza.

Cięcie gilotyną

Cięcie gilotyną to klasyczna metoda obróbki blach. Za pomocą tej metody można wycinać w arkuszach metalu proste kształty. Dużą zaletą cięcia gilotyną są niskie koszty, wadą - zbyt mała dokładność oraz możliwość wykonywania tylko nieskomplikowanych cięć.

Cięcie przecinarką taśmową (piłą taśmową)

Cięcie przecinarką taśmową to idealna metoda cięcia profili, rur, wałków, prętów, kształtowników. To stosunkowo tanie rozwiązanie. Cięcie piłą zapewnia precyzyjne cięcie materiałów o grubości do 500 mm.