Spółka Centralny Port Komunikacyjny (CPK) odniosła się do niedawnych doniesień, sugerujących, że planowana jest zmiana koncepcji węzła przesiadkowego. Miałaby ona polegać na zwiększeniu udziału przewozów cargo przyjmowanych na lotnisku.
Fot. BAHADIR YENICERI / Adobe Stock
Najnowsze prognozy wskazują na zwiększenie roli lotniczego cargo na CPK. Cargo jednak od początku było w CPK planowane i było istotną częścią infrastruktury – podobnie jak ma to miejsce w innych portach przesiadkowych w Europie. Taką informację przekazujemy konsekwentnie od dawna stu kilkudziesięciu partnerom strategicznym, w tym przewoźnikom lotniczym, z którymi konsultujemy założenia przyszłej infrastruktury. W wyniku aktualizacji prognoz przewozowych, które na bieżąco sprawdzamy i monitorujemy, te dla cargo są lepsze, niż zakładaliśmy. W swoim czasie pokażemy szczegółowe prognozy wykonane przez IATA, które obecnie są w fazie odbiorów. Optymistyczne prognozy cargo to jest bardzo dobra wiadomość dla CPK. Zmiany te pozytywnie wpływają na rentowność projektu – przekazała spółka w oficjalnym komunikacie.
Spółka deklaruje pełną gotowość do przyjęcia dodatkowego strumienia towarów i przychodów, a ma to umożliwić projektowanie i budowanie lotniska jako tzw. greenfield, czyli od podstaw, bez ograniczeń ze strony istniejącej infrastruktury.
Jak podkreślono, potencjał lotniczy cargo w Polsce jest wciąż niewykorzystany – stanowi 1% europejskiego rynku. Tymczasem boom cargo oraz pandemia COVID-19 są dla naszego kraju szansą, by rozwinąć ten segment przewozów, szczególnie, że cargo stanowi 35% światowej wymiany handlu pod względem wartości.
Obecnie większość ruchu cargo (80%) w kraju przechodzi przez warszawskie Lotnisko Chopina.
Centralny Port Komunikacyjny (Port Solidarność) będzie węzłem przesiadkowym, integrującym transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Powstanie około 37 km na zachód od Warszawy na obszarze około 3 tys. ha. Dysponować ma dwiema drogami startowymi i dwiema parami równoległych dróg kołowania oraz przepustowością roczną na poziomie 400–450 tys. operacji lotniczych. W ramach pierwszego etapu obsłuży 45 mln pasażerów w ciągu roku. Lotnisko ma być gotowe w 2027 r. Pierwsze prace budowlane rozpoczną się za dwa lata.
Zobasz nasz temat specjalny: CENTRALNY PORT KOMUNIKACYJNY
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.