Kurs na wózki widłowe należy do jednego z najpopularniejszych. Co roku osoby w różnym wieku podnoszą swoje kwalifikacje, zyskując uprawnienia na wózki widłowe. Jak zrobić taki kurs?
Fot. Urbanek Firma Dźwigowa
Wózki widłowe są urządzeniami transportu bliskiego, dzięki którym można łatwo i wygodnie przenosić ładunki. Takie urządzenia są powszechnie używane, można je zobaczyć w wielu firmach. Trudno dziś wyobrazić sobie funkcjonowanie dużego magazynu bez wózków widłowych czy hal przemysłowych. Jednocześnie do obsługi takich urządzeń potrzebni są wykwalifikowani pracownicy, którzy ukończyli specjalny kurs i zyskali odpowiednie uprawnienia.
Kto może zrobić kurs na wózki widłowe?
Nie ma wcale skomplikowanych i trudnych wymagań, żeby zostać operatorem wózka widłowego. Trzeba do tego ukończyć kurs na wózki widłowe i zdać egzamin przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego. Aby jednak przystąpić do kursu, trzeba być osobą pełnoletnią, która ukończyła 18 lat. Do tego należy uzyskać od lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na stanowisku operatora wózków widłowych. Nie trzeba mieć żadnego wcześniejszego doświadczenia na podobnym stanowisku czy w branży budowlanej, czy w przemysłowej. Kurs na wózki widłowe składa się z części teoretycznej i praktycznej.
Część teoretyczna kursu na wózki widłowe
Pierwsza część kursu na wózki widłowe to zajęcia teoretyczne. Prowadzone są w formie wykładów, w których czasie przekazywana jest wiedza z zakresu przepisów BHP i przepisów dozoru technicznego. Kursanci uczą się także budowy wózków widłowych i zasady ich działania oraz poznają obowiązki operatora takich urządzeń. Warto podkreślić, że renomowane firmy organizujące takie szkolenia zapewniają swoim kursantom wszelkie materiały edukacyjne łącznie z zestawem pytań i odpowiedzi do egzaminu Urzędu Dozoru Technicznego.
Część praktyczna kursu na wózki widłowe
Po zakończeniu części teoretycznej następuje praktyczna część kursu na wózki widłowe. Tutaj kursanci mogą nabyć praktycznych umiejętności wykonywania różnych manewrów za pomocą wózków. W pracy należy zastosować te informacje, które zostały poznane na wykładach. Zajęcia praktyczne odbywają się na placach manewrowych, w bezpiecznym otoczeniu. Jak długo trwają zajęcia praktyczne? Można znaleźć kursy, w których elastycznie podchodzi się do tego typu kwestii i zajęcia trwają tyle, ile potrzebuje określony kursant, żeby nabyć niezbędnych umiejętności.
Egzamin UDT
Kurs na wózki widłowe kończy się egzaminem zdawanym przed inspektorami Urzędu Dozoru Technicznego. Również egzamin jest dzielony na dwie części. Pierwsza dotyczy teorii. Kandydaci na operatorów wózków widłowych muszą odpowiedzieć na zestaw pytań ogólnych i dotyczących wózków widłowych. Gdy teoria zostanie zaliczona, następuje sprawdzenie praktycznych umiejętności kandydatów na operatorów wózków widłowych.
Zdanie egzaminu UDT pozwala uzyskać uprawnienia do kierowania wózkami widłowymi. Jest to potwierdzane wydaniem zaświadczenia kwalifikacyjnego. Czy warto robić kurs na wózki widłowe? Na pewno tak, ponieważ wielu pracodawców szuka takich pracowników i proponuje im atrakcyjne wynagrodzenie.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.