• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Drewniane wieżowce przyszłością zrównoważonego budownictwa?

Opublikowano: 08-11-2021 Źródło: webuildvalue.com, dezeen.com

W Norwegii wybudowano 85,4-metrowy wieżowiec Mjøstårnet w Brumunddal, w Szwecji w mieście Skelleft niedawno otwarto 20-piętrowy budynek Sara Kulturhus o wysokości 80 m. Obiekty wykonane są z drewna, a zaprojektowano je tak, by maksymalnie ograniczyć zanieczyszczenie powietrza.


Mjøstårnet w Brumunddal (Norwegia). Fot. webuildvalue.com Mjøstårnet w Brumunddal (Norwegia). Fot. webuildvalue.com

Brumunddal to miejscowość położona w prostej linii 108 km na północ od Oslo z 10 tys. mieszkańców. Do budowy Mjøstårnet (dosłownie: wieża jeziora Mjosa) wykorzystano drewno pozyskane z okolicznych lasów. Budynek, aktualnie najwyższa taka konstrukcja drewniana na świecie, powstał w ramach koncepcji „pionowej dzielnicy”. W położonym nad brzegiem jeziora Mjosa (największy akwen w Norwegii) budynku znajdują się hotel, restauracje, apartamenty, biura, tereny rekreacyjne, kawiarnia, basen i taras widokowy.

Mjøstårnet w Brumunddal (Norwegia). Fot. webuildvalue.com Mjøstårnet w Brumunddal (Norwegia). Fot. webuildvalue.com

Obiekt zaprojektowano tak, by komponował się z otaczającym go środowiskiem naturalnym. Ma 18 pięter i powierzchnię 11,3 tys. m2. Ramę wykonano z drewna świerkowego i materiałów organicznych. Systemy zasilania w energię elektryczną i recyklingu wody są ekologiczne i autonomiczne, a budowla jest zeroemisyjna zarówno pod względem CO2, jak i innych zanieczyszczeń powietrza. Za każde drzewo ścięte na budowę posadzono dwa nowe, by odtworzyć poziom zalesienia.

W miejscowości Skellefteå w Szwecji wybudowano 20-piętrowy wieżowiec Sara Kulturhus o wysokości 80 m. Zaprojektowali go architekci Oskar Norelius i Robert Schmitz, jako obiekt nie tylko z drewna, ale także wyposażony w innowacyjne rozwiązania, m.in. ograniczające emisję CO2. We wnętrzu mieści się centrum kultury z salą koncertową dla 1200 gości i biblioteką. Na górnych piętrach znajduje się hotel (205 pokoi) z prefabrykowanych drewnianych modułów. Do realizacji inwestycji wykorzystano drzewa z pobliskich lasów.

Sara Kulturhus w szwedzkiej miejscowości Skellefteå. Fot. dezeen.com Sara Kulturhus w szwedzkiej miejscowości Skellefteå. Fot. dezeen.com

Budynek ma zielony dach, a uwzględniając ponowne zalesienie obszaru po wycince, ma by być nie tylko neutralny emisyjnie, ale wręcz oczyszcza środowisko z gazów cieplarnianych. Ogrzewanie zapewnia głębinowa pompa ciepła, a elektryczność panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1,2 tys. m2.

W ostatnich latach widać postęp w zrównoważonym budownictwie. W Austrii powstał 84-metrowy wieżowiec HoHo wykonany z drewna i betonu. Drewniany „biobudynek”, liczący 53 m. Brock Commons powstał w Vancouver w Kanadzie. Japonia przygotowuje budowę drapacza chmur W350, w całości z drewna i o wysokości 350 m. Te przykłady pokazują, że drewno może stać się aktrakcyjnym materiałem w zrównoważonym budownictwie.

Przeczytaj także: Kalisz: za zielony dach lub fasadę zwolnienie z podatku od nieruchomości

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia