• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Solina: budowa kolei linowej wkracza w kolejny etap

Opublikowano: 19-11-2021 Źródło: PKL

Pod koniec czerwca br. oficjalnie rozpoczęto budowę kolei linowej nad zaporą w Solinie. Jej długość wyniesie ponad 1,5 km. Co do tej pory zrobiono?


Fot. PKL Fot. PKL
  • Z kolejki gondolowej ma korzystać 1200 osób dziennie
  • Do rozwieszenia lin wykorzystany zostanie dron
  • Inwestorem są Polskie Koleje Linowe

Gotowe są budynki stacji, w których zaczynać będą się kursy. Zamontowano też wszystkie pięć podpór, z których najwyższa (nr 3) sięga 75 m. To w ogóle najwyższa podpora kolei linowej w Polsce. Pozostałe mają 48, 28, 19 i 17 m.

Fot. PKL Fot. PKL

W następnym etapie zaplanowano m.in. rozciąganie liny kolei. Jak informuje inwestor, Polskie Koleje Linowe, podczas tych prac wykorzystane będą wyjątkowe technologie. Za pomocą specjalistycznego drona rozciągnięta zostanie pierwsza lina z kevlaru o średnicy 1 mm, za nią kolejno liny o średnicach 3 mm, 10 mm oraz 24 mm. Dopiero po tym etapie zakładana i zamontowana będzie właściwa lina, na której w przyszłości poruszać będą się gondole. Te roboty mają być przeprowadzone jeszcze w tym roku.

Na 2022 r. przewidziano m.in. dokończenie konstrukcji wieży widokowej. Cały nowy ośrodek PKL nad Soliną ma być dostępny latem przyszłego roku.

Kolejka gondolowa w Solinie

Linia gondolowa zacznie się na stacji Plasza przy deptaku w Solinie, a skończy na górze Jawor, gdzie powstaje punkt widokowy (wysoki na 50 m). Podróż będzie odbywać się 8-osobowym wagonikiem. Podpory nr 2 i 3 dzieli odległość 682 m. Na zboczu góry Jawor przewidziano też park tematyczny o powierzchni 4,7 ha. Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonie 110 mln zł. Szacuje się, że z kolei gondolowej będzie korzystać 1200 osób dziennie.

Porozumienie z Wodami Polskimi

W związku z tym, że kolejka gondolowa poprowadzona zostanie nad Sanem, jest to tzw. szczególne korzystnie z wód. W związku z tym Polskie Koleje Linowe musiały podpisać umowę z Państwowym Gospodarstwem Wodnym Wody Polskie, która będzie obowiązywać przez 20 lat.

Zobacz także: Krakowski Zakrzówek zmienia się nie do poznania

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia