Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma Kaeser Kompressoren, która należy do wiodących producentów oraz dostawców urządzeń i usług związanych ze sprężonym powietrzem, wprowadziła szereg innowacji w jednym ze swoich flagowych produktów – sprężarkach przewoźnych.

Sprężarki przewoźne, znane również jako sprężarki mobilne (Mobilair) to urządzenia, które są przystosowane do pracy w wyjątkowo trudnych warunkach, takich jak na przykład place budowy czy miejsca wydobycia surowców naturalnych. Nie przeszkadzają im deszcz czy opady śniegu. Jest to możliwe dzięki wytrzymałym na zmienne warunki atmosferyczne obudowom, lakierowanym proszkowo lub wykonanym z rotacyjnie odlewanego polietylenu (PE). Obudowy w wersji PE nie tylko charakteryzuje brak występujących naprężeń, ale przede wszystkim wysoka odporność na uderzenia. Odpowiednio dobrany układ sterowania sprężarkami oraz właściwie zaprojektowany system chłodzenia sprawia, że sprężarki przewoźne marki KAESER mogą bezpiecznie pracować w niskich oraz wysokich temperaturach otoczenia.

Sprężarki przewoźne można podzielić ze względu na sposób zasilania na sprężarki spalinowe oraz sprężarki elektryczne.

Przewoźne sprężarki spalinowe to urządzenia, które w zależności od wielkości sprężarki są napędzane silnikami spalinowymi firm: Honda, Kubota, Hatz, Deutz czy Cummins. Najmniejsze modele sprężarek spalinowych firmy Kaeser Kompressoren M13-M17, o maksymalnych wartościach ciśnienia od 7 do 15 bar, są idealnym rozwiązaniem dla zastosowań, gdzie konieczne jest użycie kompaktowych urządzeń. Dzięki niewielkim wymiarom i wadze są to urządzenia, które można transportować nawet małym pickupem. Nieco większe przewoźne kompresory spalinowe to modele M20-M59, które charakteryzują się niezwykłą zwrotnością i łatwością w manewrowaniu. Ponadto zastosowanie opatentowanego układu sterowania przeciw zamarzaniu czyni je niezastąpionymi w najtrudniejszych, zimowych warunkach pracy. Klienci, którzy szukają kompresorów spalinowych do wykonania wielu zróżnicowanych prac powinni zainteresować się specjalistycznymi modelami, które są niezwykle uniwersalne dzięki opcji uzdatniania sprężonego powietrza oraz zastosowania generatorów. Dodatkowo większość urządzeń waży poniżej 750 kg, dzięki czemu można je z łatwością przewozić bez konieczności posiadania dodatkowej kategorii prawa jazdy na przyczepy.

Większe sprężarki spalinowe zaczynają się od wydajności powyżej 5 m3/min. Mając w planach wykonanie jakiś specjalnych zadań albo poszukując urządzenia do wielu zróżnicowanych prac, warto rozpatrzyć właśnie tę grupę urządzeń. Wielofunkcyjne modele sprężarek przewoźnych można skonfigurować zgodnie z oczekiwaniami użytkowników. Począwszy od opcji uzdatniania sprężonego powietrza, po możliwość uzyskania ciśnienia do 14 bar, aż po warianty wykonania podwozia, wersje stacjonarne na płozach czy też opcje z generatorem. Każdy z dostępnych wariantów wyposażenia sprawi, że sprężarka stanie się specjalistą w danej dziedzinie. Dodatkowo urządzenia te spełniają europejskie standardy emisji spalin, na poziomie V, gdyż standardowo wyposażone są układy oczyszczania spalin (filtry cząstek stałych, katalizatory SCR).

Czasami sprężone powietrze jest potrzebne w miejscach, gdzie nie można używać sprężarek spalinowych np. przy renowacji pomieszczeń. Jednocześnie ważny jest niski poziom hałasu. W odpowiedzi na takie potrzeby powstała grupa śrubowych sprężarek przewoźnych napędzanych silnikami elektrycznymi firmy Simens znanych jako „Mobilair e-power”. Są to elektryczne sprężarki przewoźne, które oferują moc 7,5, 15, 22 lub 25 kW przy wydajności od 0,75 do 5 m3/min i ciśnieniu powietrza od 7 do 15 barów. Sprężarki z napędem elektrycznym są bardzo dobrą alternatywą dla dużych placów budowy, które dysponują niezależnym zasilaniem. Są ekologiczne i zgodne z przepisami o ochronie środowiska. Ekologiczne kompresory przewoźne mogą być także przydatne w zastosowaniach tymczasowych przy przebudowie, rozbudowie lub konserwacji stacjonarnych systemów sprężonego powietrza.

Sprężarki przewoźne firmy Kaeser Kompressoren są również odpowiedzią na wyzwania, które stawia przed nami „czwarta rewolucja przemysłowa” określana jako Industrie 4.0. Jej znakiem rozpoznawczym jest integracja maszyny z człowiekiem i dostępność wszystkich niezbędnych informacji w czasie rzeczywistym. Globalna integracja przyniesie korzyści między innymi takim obszarom jak budownictwo naziemne i podziemne, a także odkrywkowe kopalnie surowców. Śrubowe sprężarki przewoźne Kaeser Kompressoren można wykorzystać w tym zakresie, gdyż są to urządzenia, które można wyposażyć we wszystkie niezbędne technologie. Na przykład flagowy model M 500-2, to urządzenie, które jest seryjnie wyposażone w moduł GPS/GSM do komunikacji, lokalizowania, a zarazem do raportowania o najważniejszych parametrach pracy urządzenia. Po pierwsze, w dowolnym momencie można określić dokładną lokalizację maszyny. Po drugie, transmisja danych procesowych do sieci KAESER SIGMA NETWORK (sieć Ethernet) umożliwia monitorowanie okresów serwisowych, co poprawia bezpieczeństwo użytkowania.

W dużej mierze, sprężarki przewoźne Kaeser Kompressoren wykorzystywane są do odwiertów, zasilania przecisków pneumatycznych („krety”), bezwykopowej renowacji kanałów i studni czy też do wdmuchiwania światłowodów.

Szeroki pakiet opcji dostępnych w sprężarkach Mobilair czyni je wręcz urządzeniami dedykowanymi do obsługi prac związanych z inżynierią bezwykopową.