W każdym magazynie, hali produkcyjnej czy w centrum logistycznym można dostrzec różne rodzaje wózków widłowych, które usprawniają i przyspieszają codzienną pracę wielu osób. Bez nich wiele procesów byłoby niemożliwych do realizacji, a wykonywanie ręczne niektórych czynności mogłoby okazać się bardzo trudne i niebezpieczne. Jakie elementy składają się na budowę takich urządzeń i za co odpowiedzialne są poszczególne części? Przeczytaj poniżej.
Fot. Serwitech Leszno
Podstawowe elementy wózków widłowych
Choć istnieje wiele różnych rodzajów wózków widłowych w sprzedaży, wszystkie stworzone są z kilku podstawowych elementów. Poszczególne modele przeznaczone są do funkcjonowania w określonych przestrzeniach, nadają się do różnego typu prac, cechują się wyższym lub niższym zasięgiem, a także większym lub mniejszym dopuszczalnym obciążeniem. Spośród ich głównych części należy wymienić:
- silnik (elektryczny, LPG lub Diesla),
- ramę wózka wykonaną z odpowiednio twardej stali,
- kabinę chroniącą operatora lub podest dla osoby kierującej wózkiem,
- maszt i karetka do wózków bocznych lub czołowych,
- widły,
- podwozie i odpowiednie ogumienie (pneumatyczne lub superelastyczne).
Jako że wózki widłowe służą do transportowania oraz unoszenia często nawet na kilkanaście metrów dużych obciążeń, ich konstrukcja musi być bardzo solidna i wytrzymała. Modele dostępne w ofertach firm sprzedających takie maszyny, np. Serwitech Leszno cechują się ogromną rozpiętością nominalnych udźwigów wynoszącą nierzadko kilka ton. Wyposażone są one w odpowiednią przeciwwagę (duży, żeliwny blok), która zapewnia właściwy środek ciężkości dla podnoszonych ładunków.
Najważniejsze układy mechaniczne w wózkach widłowych
Jak każdy pojazd, wózek widłowy nie funkcjonowałby poprawnie bez odpowiednio działających układów mechanicznych. Wśród najważniejszych znajduje się układ hamulcowy, napędowy, przeniesienia napędu, elektryczny, kierowniczy, hydrauliczny oraz podnoszenia. Ten ostatni wiąże się z podstawową funkcją wózków widłowych, jaką jest unoszenie ciężkich ładunków na dużą wysokość, więc bez jego pełnej sprawności nie można bezpiecznie korzystać z urządzenia. Hydraulika zaś odpowiedzialna jest za wydajność podnoszenia.
Układ jezdniowy (3- lub 4-kołowy), hamulcowy i kierowniczy odpowiadają za bezpieczne operowanie pojazdem, natomiast bardzo duże znaczenie dla funkcjonowania całego wózka widłowego ma także układ napędowy. Warto pamiętać, że w przypadku zauważenia jakichkolwiek usterek w funkcjonowaniu któregokolwiek z elementów lub podzespołów, należy niezwłocznie je naprawić.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.