• Inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową
  • Nowe regulacje stanowią alternatywę, nie są obowiązkowe

Zgodnie z ustawą z dnia 17 września 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, obszar takich domów musi się mieścić w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa ich ma być prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora.

Osoby zamierzające zbudować taki dom zostały niejako zwolnione z wielu wcześniej obowiązujących wymogów. Budowa domów do 70 m2 będzie mogła być realizowana w uproszczonej procedurze, która zakłada przede wszystkim brak obowiązku ustanowienia kierownika budowy, prowadzenia dziennika budowy, a także uzyskania pozwolenia na budowę. Konieczne jest tylko zgłoszenie zamiaru budowy. Ułatwiona procedura polega też na wyłączeniu możliwości zgłoszenia przez organ administracji architektoniczno-budowlanej sprzeciwu do zgłoszenia.

Budowę można rozpoczynać od razu po doręczeniu właściwemu organowi odpowiedniego zgłoszenia wraz z kompletem dokumentów. Te dokumenty to oświadczenia, że:

  • planowana budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych;
  • inwestor przyjmuje odpowiedzialność za kierowanie budową w przypadku nieustanowienia kierownika budowy;
  • dokumentacja dołączona do zgłoszenia jest kompletna.

Warto zaznaczyć, że bez zmian pozostaje to, że budowa takiego domu musi być zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Jeśli jednak takiego planu brak, konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy (ma być wydana w ciągu 21 dni).

Ministerstwo Rozwoju i Technologii podkreśla jednocześnie, że nowe regulacje nie zakazują inwestorowi ustanowienia kierownika budowy, prowadzenia dziennika budowy lub skorzystania z uproszczonego trybu zgłoszenia, a stanowią możliwość i alternatywę, jaką inwestor będzie miał do wyboru.

Przeczytaj także: BIM – jak Polska wypada na tle Europy?