Żwir w naszym języku to okruchowa skała osadowa o luźnej postaci, złożona z różnych skał i minerałów, z uziarnieniem powyżej 2 mm. W budownictwie żwir ma frakcję do 63 mm. Może mieć różne pochodzenie i różne właściwości, a co za tym idzie – różne zastosowanie. W naszym artykule przyjrzymy się konkretnie żwirom pozyskiwanym z kopalni kruszywa naturalnego SIERSZEW.

Żwir średni i żwir gruby. Charakterystyka
Żwir średni wielkopolskiej kopalni to żwir z ziaren, których średnica mieści się w przedziale od 4 do 8 mm. Żwir gruby to z kolei żwir o ziarnach co najmniej 8 mm. Żwir ma nieregularne i z założenia chropowate ziarna, co jest jego zaletą w kontekście zastosowania, o czym jeszcze opowiemy. Charakteryzuje się dobrą przyczepnością do innych składników, z którymi się go wykorzystuje. Ma wysoki współczynnik przepuszczalności. Żwir to uniwersalny materiał budowlany w atrakcyjnej cenie w naszym kraju. Kopalnia kruszywa naturalnego SIERSZEW sprzedaje żwir na tony, dostarczając towar swoim odbiorcom – firmom i klientom prywatnym również. W ofercie mają też piasek i ziemię z nasypu, która nadaje się na przykład do podniesienia lub wyrównania działek budowlanych.
Zastosowanie żwiru w budownictwie
Żwir wykorzystujemy przede wszystkim w budownictwie. Żwir średni i gruby na ogromną skalę wykorzystujemy do produkcji betonu (a z niego dalej np. prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych, do budowy fundamentów, stropów), czy do realizacji wylewek na podłodze, którą wykańcza się później różnymi materiałami (np. płytkami ceramicznymi, parkietem, panelami).
Żwir ma również zastosowanie w budownictwie drogowym. Służy do tworzenia nasypów i podbudowy dróg, do umacniania gruntów pod inne inwestycje; jest też dodawany do mas bitumicznych. Żwir gruby wykorzystuje się też do wysypywania parkingów i posesji, a także do budowy drenażu opaskowego. Drenaż opaskowy to system odwodnienia budynku. Żwir jest nienasiąkliwy, mrozoodporny, niepodatny na ściskanie i ścieranie.
Pozyskiwanie i sprzedaż kruszyw naturalnych w Wielkopolsce
Dodajmy jeszcze co nieco na temat pozyskiwania i sprzedaży kruszyw naturalnych, w tym żwiru. Pozyskujemy je w wyniku erozji skał lub w wyniku mechanicznego rozdrabniania występujących w przyrodzie skał litych. Piasek i żwir wydobywa się w Polsce głównie z wykopalisk; ich pozyskaniem w województwie wielkopolskim i dostawą zajmuje się głównie wspomniana kopalnia SIERSZEW.
Zajmuje się wydobyciem i transportem na szeroką skalę, sprawnie i bez opóźnień.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.