Urząd Miejski w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na rewitalizację Parku Włókniarzy i przebudowę pl. Adama Mickiewicza. Zostaną usunięte rośliny inwazyjne, pojawią się tysiące bylin, krzewów i drzew. Przedsięwzięcie ma przywrócić rzekę miastu.
Plac Adama Mickiewicza. Wizualizacja: APP Wowczak
W ramach prac zaplanowano odtworzenie historycznego układu pl. Adama Mickiewicza. Pojawią się rabaty kwiatowe z dominacją róż, a także dwie pergole domykające plac od północy i południa. Będzie się po nich pięła wisteria o wrzosowych kwiatach. Schody do pomnika wieszcza będą wyremontowane.
Aktualnie dojście do rzeki Białej przy wschodniej granicy Parku Włókniarzy jest zarośnięte krzewami i inwazyjnym rdestowcem i w niektórych miejscach wręcz niemożliwe. Podczas rewitalizacji powstaną taras dostępny z poziomu chodnika i zejście do rzeki schodami z ławkami. Rdestowiec zostanie usunięty z parkowego obszaru o powierzchni 1324 m2 (przy brzegu rzeki). Rośliną zastąpią śliwa tarnina, dzika róża i śnieguliczka biała, a rzeka zostanie przywrócona miastu.
Plac Adama Mickiewicza. Plan: APP Wowczak
Zaprojektowany plac zabaw ma być naturalny: wysypany drewnianymi zrębkami z drewnianymi zabawkami i elementami edukacyjnymi, jak luneta do obserwacji ptaków czy szkło powiększające do obserwacji liści. Przewidziano także m.in. platformy na sprężynach, tor przeszkód, huśtawkę dla dwojga czy strukturę wspinaczkową.
W Parku Włókniarzy są 474 drzewa, ale podczas prac 118 zostanie dosadzonych. Będą to lipy, platany klony, kasztanowce i graby. Cztery drzewa – żywotnik, kasztanowiec, wierzba i jabłoń są w złym stania, ta ostatnia uschła. Do wycinki wyznaczano też osiem drzew kolidujących z inwestycją. Pojawi się 6246 krzewów (m.in. berberysy, forsycje, jaśminowce, śnieguliczki, leszczyny, porzeczki i hortensje) oraz 35 637 bylin – goździków, ostróżek, ostnic, przetaczników, jeżówek, kokoryczy, bodziszków, orlików, miodunek, poziomek, parzydeł i barwinków.
W parku zostaną zamontowane budki dla ptaków, nietoperzy i schronienia dla jeży oraz płazów, a także będą posadzone krzewy dla ptaków gnieżdżących się na ziemi
Poidełko. Fot. APP Wowczak
Zniknie ponad 3 tys. m2 kostek i płyt betonowych oraz 4,7 tys. m2 asfaltu. Zostaną zastąpione przez prawie 5,6 tys. m2 nawierzchni przepuszczalnych. Pojawią się trzy zdroje uliczne. Prace będą prowadzone pod nadzorem dendrologicznym. W parku znajduje się siedem platanów, pomników przyrody.
Odnowienie parku to część projektu „Aktywne przestrzenie – rewitalizacja terenów miejskich w Bielsku-Białej”. Przedsięwzięcie otrzymało 6,2 mln zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014–2020. Park Włókniarzy jest przedostatnim zadaniem do wykonania.
Dokumentację projektowo-kosztorysową przebudowy pl. Adama Mickiewicza oraz modernizacji Parku Włókniarzy przygotowała za prawie 200 tys. zł firma Jerzy Wowczak Autorska Pracownia Projektowa z Krakowa. Obejmuje ona teren o powierzchni około 3 ha.
Jeśli przetarg zostanie rozstrzygnięty bez problemów, prace powinny się zakończyć w połowie 2022 r. Termin składania ofert upływa 3 lutego.
Przeczytaj także: Rozpoczyna się rewitalizacja Starego Rynku w Łodzi
Wizualizacja placu Adama Mickiewicza, autor: APP Wowczak
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.