Instalacje i konstrukcje ze stali nierdzewnej, które umieszczane są w glebie, mogą poddawać się korozji w wyniku pojawienia się jednego lub wielu czynników. Reakcja ta zachodzi, gdy występuje duży poziom wilgoci podłoża, rezystywność gleby wynosi < 1000 Ω/cm. Korozję wywołać może też występowanie chlorków, siarczków oraz bakterii, poziom pH gleby większy niż 4,5, albo pojawienie się prądów błądzących. Jest jednak bardzo niskie prawdopodobieństwo, że stal nierdzewna austenityczna w gatunkach 1.4301/304 lub 1.4404/316L zacznie korodować w glebach rezystywności większej lub równej 2000 Ω/cm.

Praca wyrobów nierdzewnych w gruncie
Poziom korozyjności gleby jest zależny od jej rezystywności. W tabeli przedstawiona jest szczegółowa klasyfikacja.
Niska rezystywność gleb stwarza bardziej korzystne środowisko dla cyklów korozyjnych, przez co w takich warunkach cykle korozyjne będą zachodzić dużo szybciej w przypadku zwykłych stali niż w glebach, które są słabym elektrolitem (czyli mają wysoką rezystywność). Dobierając stal nierdzewną do warunków glebowych, warto wykorzystać informacje zawarte w drugiej tabeli znajdującą się poniżej, dotyczące gatunków stali odpornej na korozję, które można wykorzystywać w warunkach nieobecności prądów wirowych oraz braku bakterii beztlenowych dla gleby o wartościach kwasowości większej niż 4,5 pH.
Wykorzystanie rur bez szwu ze stali nierdzewnej w glebie
Na trwałość konstrukcji, m.in. rurociągów wykonanych ze stali nierdzewnej wpływ ma także stężenie chlorków w glebie, które mogą doprowadzić do powstania rdzy szczelinowej lub wżerowej. Na terytorium śródlądowym, w miejscach występowania bardzo dużego stężenia chlorków oraz na obszarze wód przybrzeżnych zalecane jest stosowanie wyrobów ze stali nierdzewnej w gatunku 1.4401/1.4404/316/316L. Można je zakupić bezpośrednio przez sklep internetowy stainlesseurope – oferujący materiały zarówno w ilościach detalicznych, jak i hurtowych. Stainless Europe sp. z o.o. z Żor w województwie śląskim, oferuje w wymienionym gatunku stali kwasoodpornej m.in. pręty, rury bezszwowe, kołnierze szyjkowe, a także tuleje grubościenne.
W przypadku wyższych wymagań, w środowiskach bardziej narażonych na korozję rekomenduje się stosowanie stali z grupy duplex, np. 1.4462.
Z uwagi na wysokie koszty zakupu stali austenityczno-ferrytycznych częstą praktyką jest wykorzystanie stali z grupy 316/316L dla elementów mniej narażonych na częste skraplanie wody, a tam gdzie wilgotność utrzymuje się na elementach stalowych stosowanie nieco droższych ale zarazem trwalszych stali typu duplex.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.