Przenoszenie bardzo ciężkich ładunków wymaga odpowiedniego przygotowania. Dziś do tego celu wykorzystuje się różne specjalistyczne maszyny i narzędzia. Dzięki nim przenoszenie dużych ładunków jest znacznie łatwiejsze. Jednym z elementów, które przenoszenie takich ładunków ułatwia, są zawiesia pasowe. Dlatego istotne jest, aby wiedzieć, czym one dokładnie są oraz w jaki sposób się je wykorzystuje.

Zawiesie pasowe – co to jest?
Zawiesie pasowe to element, który wykorzystywany jest w takich maszynach i urządzeniach jak żurawie, ciągniki, czy suwnice. Swoim wyglądem przypomina długi pas wykonany z elastycznych włókien syntetycznych. Zawiesia pasowe umożliwiają bezpieczne zamocowanie ładunku na suwnicy. Powszechnie stosowane są do przenoszenia ładunków o delikatnych powierzchniach, takich, które łatwo jest uszkodzić. To, co w szczególności charakteryzuje zawiesia pasowe to ich wytrzymałość oraz niska waga własna. Wytrzymałość tego materiału wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, jest to materiał, z które zawiesia pasowe są wykonane. Po drugie, jest to specjalistyczne zszycie taśm. Wszystko to zapewnia maksymalne bezpieczeństwo podczas podnoszenia, a następnie przenoszenia ciężkich ładunków. Duża popularność zawiesi pasowych wynika także z ich niskiej ceny i dostępności. Oferują je niemal wszystkie sklepy z częściami do maszyn rolniczych.
Jak skonstruowane są zawiesia pasowe?
Konstrukcja zawiesi pasowych może być różna. Wszystko zależy od tego, z jakiego rodzaju typem tego elementu ma się do czynienia. Co jednak ważne, każde zawiesie pasowe składa się z rdzenia. Ten zwykle tworzony jest ze zwojów poliestru i dodatkowo impregnowany jest specjalistyczną powłoką ochronną. Po bokach zawiesi pasowych znajdują się specjalne uchwyty. Dzięki nim możliwe jest przymocowanie zawiesia do haka suwnicy bądź wyciągnika. Podkreślić tu trzeba, że uchwyty, o których mowa mogą różnić się od siebie swoim kształtem. Wszystko zależy bowiem od tego, do czego konkretnie zawiesia pasowe są przeznaczone. Dostępne są także zawiesia pasowe z hakami. To bardzo praktyczne i powszechne rozwiązanie.
Jak wykorzystuje się zawiesia pasowe?
Jak wspomniano, zawiesia pasowe służą do przenoszenia różnych ładunków o dość dużej wadze. Mogą być to ładunki, które różnią się od siebie zarówno pod kątem swoich wymiarów, jak i właściwości. Dziś na rynku dostępna jest bardzo szeroka oferta zawiesi pasowych. Dzięki temu możliwy jest dobór takich, które idealnie pasować będą do konkretnego rodzaju ładunku, który ma być przy ich pomocy przenoszony. Popularnym rodzajem zawiesi są zawiesia pasowe pętlowe. Są to zawiesia jednocięgnowe, które po obu stronach zakończone są pętlami. Wybór jest tu naprawdę szeroki. Dostępne na rynku zawiesia różnią się od siebie pod kątem długości, dopuszczalnego obciążenia roboczego czy liczby cięgien. Co ciekawe, dostępne są również takie zawiesia pasowe, które odporne są wilgoć, niskie temperatury, czy działania substancji chemicznych. Bardzo często właśnie zawiesie pasowe z hakiem spełnia te warunki.
Wybór zawiesi pasowych – na co zwrócić uwagę?
Jednym z kluczowych elementów, jaki należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretny model zawiesi pasowych, jest ich udźwig. Zawiesia produkowane są w różnych barwach. Każdy kolor oznacza dopuszczalne obciążenie robocze. Przykładowo zawiesia pasowe w kolorze fioletowym przystosowane są do przenoszenia ładunków o masie 1-2 tony. Z kolei zawiesia w kolorze pomarańczowych przeznaczone są do przenoszenia ładunków o masie 15-20 ton. Wybierając konkretny model zawiesi, pamiętać zatem trzeba o tym, aby były one odpowiednio dostosowane do masy ładunków, które mają być przy ich pomocy przenoszone.
Dziś zawiesia pasowe są powszechnie stosowane w wielu branżach. Wynika to z wielu zalet, jakie się z tym wiążą. Przede wszystkim nie są one ciężkie same w sobie, nie zarysowują powierzchni przenoszonego ładunku, a do tego są oczywiście bardzo wytrzymałe. Dodając do tego fakt, że ich cena nie jest wysoka, to nie można się dziwić, że wykorzystywane są w tak wielu różnych dziedzinach.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.