Elewację budynku odnowiono, pomalowano na kolor beżowy, co przy odtworzonej na wzór historyczny brązowej stolarce i jasnych detalach architektonicznych daje interesujący efekt. Zadbano o szczegółową renowację pilastrów, gzymsów, boniowania i obramowania okien. Na południowo-zachodniej i północo-wschodniej elewacji dworca umieszczono przestrzenny napis KR-Swoszowice.

W holu i jednocześnie poczekalni już rozpoczęto obsługę podróżnych. Wnętrze łączy nowoczesność z elementami na nawiązującymi do historii budynku (stolarka okienna i drzwiowa, okładziny ścienne). Klimatyzowana poczekalnia została wyposażona w ławki dla podróżnych, gabloty na rozkłady jazdy, zegar oraz elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. Na parterze budynku zlokalizowano również toalety – informują Polskie Koleje Państwowe (PKP).

W budynku znajduje się też Centrum Kultury Podgórze z salą wielofunkcyjną, plastyczną, muzyczną i dla małych dzieci na ponad 200 m2. Będą się tu odbywać koncerty i spektakle oraz różnego rodzaju zajęcia. Do ośrodka prowadzi zabytkowa klatka schodowa, jest też winda. Zlikwidowano bariery architektoniczne, wykonano ścieżki prowadzące, oznaczenia w alfabecie Braille`a, plany dotykowe dworca i inne udogodnienia dla pasażerów z niepełnosprawnościami.

Na dworcu zamontowanie oświetlenie LED i niskoemisyjną kotłownię gazową. Stolarka ogranicza straty ciepła, przy wejściach do budynku są kurtyny powietrzne. Zużyciem mediów zawiaduje system BMS (ang. Building Management System) – inteligentnego sterowania pracą instalacji i urządzeń dworcowych. Bezpieczeństwo zapewnia system monitoringu, przeciwpożarowy oraz sygnalizacji włamania i napadu. W otoczeniu są nowe chodniki i droga, 15 miejsc parkingowych (w tym dwa dla niepełnosprawnych). Można skorzystać ze schodów i pochylni w kierunku ul. Hubalczyków z placu przed dworcem.

Przebudowa pochłonęła niemal 10 mln zł. Projekt jest autorstwa pracowni AnArchi Group z Gliwic, prace budowlane wykonał Zakład Remontowo-Budowlany Murdza z Miechowa, a inwestor to PKP. Przedsięwzięcie zrealizowano w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Przeczytaj także: Ekologiczny amfiteatr w Koninie – umowa podpisana