Wiele prac związanych z trudnymi branżami takimi jak branża rolnicza, morska czy budowlana wymaga wykorzystania specjalnych maszyn i pojazdów. Ich nadzwyczajne warunki pracy sprawiają, że powinny być one wyposażone w mocne, wysokie jakościowo i wydajne silniki przemysłowe. W dzisiejszym artykule skupimy się na silnikach typu AC oraz DC, które stosuje się w ciężkich pojazdach i maszynach.
Fot. MMR Group
Dziś trudno jest wyobrazić sobie działanie trudnych sektorów gospodarki bez użycia specjalistycznych maszyn i pojazdów. Stosuje się je w rolnictwie, budowlance, przemyśle czy ratownictwie. Ich wydajność, skuteczność i wytrzymałość są na wagę złota, często pracują przecież w warunkach ciężkich i narażone są na intensywny wysiłek oraz niełatwe warunki zewnętrzne.
Idealny silnik do zastosowań przemysłowych powinien:
- cechować się szybkim reagowaniem,
- być niezawodny i wytrzymały na różne warunki,
- mieć wysoki moment obrotowy przy jednocześnie niskich obrotach,
- cieszyć się ogólną dostępnością części oraz serwisu,
- a w kontekście aktualnych trudnych czasów – być oszczędny pod względem zużycia paliwa.
Wydawać by się mogło, że to spore wymagania, jednak nie zapominajmy, że chodzi tu o sprzęt do zadań specjalnych. Przy wykorzystaniu elektrycznych silników przemysłowych możliwe jest uzyskanie założonych specyfikacji.
Jeśli chodzi o ten rodzaj silników – możemy wyróżnić dwa jego typy – AC oraz DC.
Silniki AC są silnikami prądu zmiennego, podczas gdy silniki DC – prądu stałego.
Poszukując sprawdzonych silników elektrycznych do zastosowania przemysłowego, warto skorzystać z oferty firmy MMR Group TransComfort, która dystrybuuje silniki takich producentów jak Winkelmann i EMOD. Czym jednak się one charakteryzują?
Winkelmann – silniki elektryczne typu AC
Firma Winkelmann proponuje silniki prądu zmiennego, które cechują się kompaktową, modułową konstrukcją.
Silniki te są silnikami 3-fazowymi i projektowane są specjalnie z myślą o danej aplikacji. Tak, by mogły być w należyty i przede wszystkim wydajny sposób użytkowane w danym pojeździe czy maszynie. W zależności od zlecenia można więc uzyskać silnik przeznaczony do konkretnych zadań i dostosowany do konkretnego miejsca zastosowania. Na uwagę zasługują tutaj niewielkie rozmiary silników, które z pozoru zdają się nie korelować z wysoką wydajnością, jednak działające w aż 3 klasach energetycznych: IE2, IE3, IE4.
Przyglądając się silnikom elektrycznym AC Winkelmann, należy zwrócić również uwagę na metodę chłodzenia, której skuteczność nie jest jednak uzależniona od prędkości silnika. Chłodzenie w tego typu silnikach przebiega w sposób mechaniczny, a zadaniem powietrza chłodzącego dostarczanego przez silnik jest odprowadzanie ciepła z wnętrza silnika na zewnątrz.
Winkelmann – silniki elektryczne typu DC
Drugą grupą silników marki Winkelmann są silniki przemysłowe typu DC, a więc silniki prądu stałego.
Można o nich powiedzieć, że są naprawdę przystosowane do ekstremalnych zadań i pracy w warunkach mocno utrudnionych. Wszystko to dzięki świetnemu przystosowaniu do środowiska mocno wilgotnego, brudnego, zanieczyszczonego, czy narażonego na wybuch pożaru lub eksplozję. Przystosowanie to wynika przede wszystkim z wdrożonych elementów ochronnych, dających wysoki stopień ochrony (IP od 44 do 55).
Ciekawą kwestią w kontekście silników Winkelmann typu DC jest kwestia chłodzenia. W zależności od przeznaczenia danego silnika, możemy mieć do czynienia z różnymi rodzajami chłodzenia, mającymi swoje źródła w innych elementach. Ich chłodzenie może bowiem przebiegać poprzez wentylator (niezależnie od prędkości obrotowej silnika), albo za pomocą systemu samochłodzenia (zależnie od prędkości obrotowej silnika).
EMOD – silniki elektryczne AC i DC
W przypadku produktów marki EMOD – będziemy tu mieli do czynienia z silnikami zarówno AC, jak i DC. Ich parametry zależne są oczywiście od konkretnego modelu oraz zapotrzebowania zamawiającego. Generalnie jednak EMOD produkuje silniki o mocy od 0,06 kW do 1700 kW.
Cechują się one wykorzystaniem nowoczesnych, innowacyjnych technologii, co zauważalne jest w ich pracy oraz parametrach technicznych. Warto pamiętać, że silniki tego rodzaju można dostosowywać do własnych potrzeb – na przykład zlecając opracowanie indywidualnych rozwiązań redukujących hałas przy pracy silnika, czy też zmniejszających objętość jego konstrukcji.
W przypadku silników elektrycznych EMOD na uwagę zasługuje również ich wydajność energetyczna, którą z pewnością dostrzec można, gdy spojrzy się na efektywność ich pracy przy jednoczesnym poborze energii.
Nie warto zapominać także o przepisach i normach prawnych, które silniki te spełniają, będąc jednocześnie urządzeniami bezpiecznymi i charakteryzując się wysoką jakością.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.