Przygotowanie odpowiedniej zaprawy murarskiej jest konieczne w trakcie prac budowlanych. Czasami jednak trzeba nadać jej określone właściwości – w tej sytuacji niezbędny będzie plastyfikator. Na rynku dostępnych jest ich wiele rodzajów. Podpowiadamy, o czym pamiętać i na co zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiedni plastyfikator do zaprawy lub betonu.
Fot. Jurga
Czym jest plastyfikator?
Plastyfikatory są najczęściej mieszankami składników, których celem jest zmiana struktury innej substancji. Poprawiają one właściwości mechaniczne, elastyczność i stabilność. Dokonują tego poprzez zwiększenie ruchliwości łańcuchów polimerowych i oddziaływań międzycząsteczkowych w substancjach, do których zostały dodane. Plastyfikator może mieć formę sproszkowaną, ale dostępne są też wersje w płynie. Dodaje się je do zapraw, mieszanek betonowych i wylewek.
Klasyfikacja plastyfikatorów
Głównymi składnikami plastyfikatorów są estry alkoholi i kwasów karboksylowych. Różnią się one budową chemiczną, więc tradycyjnie dzieli się je na ftalanowe i nieftalanowe. Plastyfikatory ftalanowe produkowane są z użyciem bezwodnika kwasu ftalowego. Z kolei do produkcji nieftalanowych służy albo uwodornienie plastyfikatorów ftalanowych, albo epoksydacja olejów roślinnych.
Plastyfikatory – zastosowanie
Preparaty plastyfikujące można dzielić również ze względu na efekty ich działania. Ich głównym celem jest zmniejszenie zużycia wody zarobowej, ale na rynku spotkamy się też z plastyfikatorami napowietrzającymi czy wpływającymi na czas wiązania. Oprócz tego spotkać można plastyfikatory adhezyjne, przyspieszające twardnienie czy upłynniające, które zwane są superplastyfikatorami.
Fot. Jurga
Zaprawa murarska a plastyfikator
Zaprawa murarska o konkretnych i powtarzalnych właściwościach jest niezbędna w murowaniu czy tynkowaniu. Aby prace budowlane przebiegały bez problemów, powinna cechować się jednorodnością, przyczepnością i kleistością. W tym celu należy zastosować np. plastyfikator do zapraw murarskich i tynkarskich ADMIX LIQUID firmy Jurga. Jest to domieszka uplastyczniająca w płynie, która napowietrza zaprawy i zmniejsza zużycie wody zarobowej. Ograniczania także powstawanie wykwitów. Plastyfikator do zaprawy należy dozować równocześnie z wodą zarobową w ilości 0,3-0,4% w stosunku do wagi cementu.
Fot. Jurga
Plastyfikator do betonu
Uelastyczniacz jest często stosowany w mieszankach betonowych w celu jej uplastycznienia i zwiększenia objętości. Aby poprawić urabialność i ułatwić łączenie się żwiru i cementu, stosuje się m.in. plastyfikator do betonu BETONMIX firmy Jurga. Zapewnia ona zwiększoną szczelność gotowej masy, a także poprawia odporność na działanie mrozu czy soli. Jest niezastąpiony w produkcji betonowych posadzek, płyt czy stropów oraz nadaje się do wylewek pod ogrzewanie podłogowe. Wystarczy dodać go w ilości 0,5% do 1% w stosunki do wagi cementu i dokładnie wymieszać całość.
Plastyfikatory – na co uważać
Preparaty plastyfikujące stosuje się zamiast wapna ze względu na podobne właściwości i sposób działania, a także niższe ceny. Często też można je stosować przy ujemnych temperaturach bez szkody dla mieszanki. Przykładem może być plastyfikator do betonu BETONMIX ZIMOWY, którego można używać w temperaturach do -8°C. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość plastyfikatora może za bardzo napowietrzyć zaprawę, co obniży jej parametry. Dlatego zawsze należy stosować je w ilościach i według sposobu podanego przez producenta.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.