Wózki jezdniowe podnośnikowe a wózki unoszące - to nie to samo!

Zanim zaczniemy o kursie, trzeba najpierw coś wyjaśnić. Otóż wiele osób uważa, że maszyny widłowe podnośnikowe i unoszące to jeden czort, jak to się mówi czasami, jednak takie myślenie trzeba uznać za błąd. To dość istotne, zważywszy na uprawnienia, które chce się uzyskać. Warto więc znać różnicę, zanim zacznie się twoje szkolenie. Ale do rzeczy.

Wózek z mechanicznym napędem podnoszenia służy do obsługi ładunków cięższych, które do tego trzeba ustawić na większych wysokościach. Występują też w formie terenowej z napędem spalinowym lub elektrycznym. Są to więc prawdziwe pojazdy, urządzenia dużo mocniejsze i wymagają innych kwalifikacji oraz podejścia do higieny pracy. Pamiętaj, że Urząd Dozoru Technicznego zwraca na to szczególną uwagę. Wózki unoszące natomiast (zwane też wózkami paletowymi) to maszyna o znacznie mniejszych gabarytach, której obsługa nie jest aż tak wymagająca. Siłą rzecz ma inną konstrukcję oraz moce przerobowe. Kurs na wózki widłowe dotyczy przede wszystkim maszyn podnośnikowych.

Stosowne uprawnienia do obsługi wózków jezdniowych podnośnikowych

Jest rzeczą dość oczywistą, że bez odpowiednich uprawnień nie będziesz miał kwalifikacji wymaganych do obsługi wózka. Dlatego każdy zainteresowany musi odbyć profesjonalny kurs na wózki widłowe, inaczej nie ma co liczyć na zatrudnienie. Tak więc nawet jeśli umiesz już obsługiwać taką maszynę, obowiązek zdobycia uprawnień cię nie ominie. Nie powinieneś jednak się tym zniechęcać, ponieważ rzetelne zaświadczenie kwalifikacyjne pozwoli ci znaleźć pracę w przyzwoitej firmie, a do tego będzie miało wpływ na twoje ubezpieczenie, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku. Dotyczy to klasycznych maszyn widłowych, jak i pozostałych wózków jezdniowych podnośnikowych.

Poza tym, jeśli sobie tego zażyczysz, możesz liczyć na potwierdzenie odbycia kursu w języku angielskim lub niemieckim. Na sam koniec zaś będziesz miał możliwość zaliczyć egzamin państwowy przed komisją Urzędu Dozoru Technicznego, co dodatkowo wzmocni twoje uprawnienia. Nie bez znaczenia jest również to, że takie papiery mają ważność bezterminową i obowiązują na terenie całego kraju oraz Unii Europejskiej. Musisz jednak pamiętać, że niektóre firmy zagraniczne mogą mieć dodatkowe wymogi, ale w praktyce niewiele przedsiębiorstw się na to decyduje, ponieważ polskie papiery spełniają unijne standardy w sposób więcej niż wystarczający. Dlatego nasi operatorzy wózków widłowych są tak bardzo cenieni. Jesteś już gotowy, aby zostać jednym z nich?

Podstawowe informacje dotyczące kursu

1. Wymagania

Aby przystąpić do kursu i w ogóle obsługiwać wózek widłowy, musisz spełnić dwa fundamentalne wymagania. Po pierwsze musisz mieć ukończone 18 lat, czyli być osobą pełnoletnią. Po drugie musisz mieć wykształcenie co najmniej podstawowe. W praktyce oznacza to tyle, że nie musisz mieć matury, aby dobrze operować wózkiem widłowym. Powyższe to absolutne minimum, jakie musi spełnić każdy kandydat. Nie ma wyjątków i to dotyczy wszystkich wariantów szkolenia.

2. Program szkolenia

No właśnie: nie ma czegoś takiego jak jeden uniwersalny kurs. Jako że są różne wózki widłowe, których zastosowanie w przemyśle jest dosyć szerokie, szkolenia odbywają się w kilku wariantach, aby móc jak najlepiej przygotować kandydata. W związku z tym każdy wariant posiada inny schemat szkolenia, niemniej za każdym razem, odbywając fachowy kurs na wózki widłowe, kandydat może liczyć na połączenie części teoretycznej z szerokim zestawem ćwiczeń praktycznych. Odbędą się one z doświadczonym instruktorem, indywidualnie oraz w grupie. Chodzi o nie tyle o ćwiczenia w użytkowaniu wózków jezdniowych, co również konserwacji urządzeń technicznych. Materiały szkoleniowe, naturalnie, również zostaną dostarczone.

3. Kategoria uprawnień

Przed odbyciem szkolenia musisz się również zdecydować na kategorię zaświadczeń kwalifikacyjnych, których jest w sumie trzy: I WJO, II WJO oraz III WJO. Skrót WJO odnosi się do obsługi wózków jezdniowych jako takich, podczas gdy liczba z przodu określa specyfikę zastosowania danego wózka.

Cena kursu wraz z egzaminem UDT

Chcesz wiedzieć, ile kosztuje kurs na wózki widłowe - to zrozumiałe. Ale sam widzisz, że tego rodzaju szkolenie wiąże się z różnymi aspektami, w związku z czym i ceny nie są jednostajne. Ich rozpiętość zaczyna się od 300 zł, a kończy w granicach 2000. Jeśli w grę ma wejść egzamin UDT, do ceny kursu powinieneś doliczyć 220 zł.

Czy istnieje możliwość łączenia kursów? Jak najbardziej. W takim wypadku terminy oraz ceny szkolenia są ustalane indywidualnie, żeby wszyscy byli zadowoleni. Pamiętaj, ze kursy na wózki widłowe, bez względu na wariant, odbywają się w trybie ciągłym. Oznacza to, że trwają przez cały rok i bardzo łatwo możesz dostosować do nich swój kalendarz.