• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Druk 3D: przyszłość budownictwa?

Opublikowano: 12-05-2022 Źródło: The B1M, Apis Cor

W związku z zapotrzebowaniem rynku budowlanego na domy stawiane szybko i wydajnie – niezliczone rzesze innowatorów przyciągnął pomysł, aby wydrukować konstrukcję budynku za pomocą druku 3D.


Dom budowany metodą druku 3D - Fot. PERI Dom budowany metodą druku 3D - Fot. PERI
  • Budownictwo metodą druku 3D odpowiada na potrzeby rynku, musi jednak pokonać wiele przeszkód formalnych
  • Stany Zjednoczone, Niemcy i Dubaj wierzą w przyszłość budynków drukowanych 3D i biją kolejne rekordy

Dzięki obietnicy ograniczenia ilości odpadów, skrócenia czasu pracy na miejscu i rozwiązania problemu niedoborów siły roboczej, niektórzy postrzegają druk 3D jako odpowiedź na wiele wyzwań naszego świata.

Postępy w technologii druku 3D, pierwotnie stosowanej do prototypowania na małą skalę, doprowadziły do stworzenia pełnowymiarowych konstrukcji, takich jak mosty i domy, a nawet propozycji pierwszej marsjańskiej bazy dla ludzkości.

Mimo pewnych sukcesów w zakresie budowania metodą druku 3D, imponujących prototypów i projektów pokazowych, idea komercyjnego drukowania 3D domów „dla każdego” walczy o to, by budynki były opłacalne do masowej produkcji.

Fabian Meyer-Brötz, kierownik ds. drukowania konstrukcji 3D w niemieckiej firmie PERI, wyjaśnia, że drukowanie 3D w budownictwie nie stało się jeszcze powszechne także z powodu braku odpowiednich regulacji prawnych wpływających na skuteczne planowanie i wydawanie pozwoleń.

USA drukują domy 3D dla społeczności znajdujących się w trudnej sytuacji ekonomicznej

Dom wydrukowany metodą 3D w USA przez firmę Alquist 3D - Fot. Alquist 3D Dom wydrukowany metodą 3D w USA przez firmę Alquist 3D - Fot. Alquist 3D

W Stanach Zjednoczonych firma Alquist 3D realizuje obecnie największy na świecie projekt budowlany drukowany 3D – w Pulaski w południowo-zachodniej Wirginii chcą wydrukować 200 domów dla lokalnej społeczności.

Decyzję podjęto po sukcesie pilotażowego projektu przeprowadzonego dla Organizacji Habitat for Humanity w 2021 r. Alquist wydrukował w 3D pierwszy na wschodnim wybrzeżu USA dom, w którym od 21 grudnia 2021 r. mieszka rodzina wcześniej borykająca się z problemami mieszkaniowymi. Dom wydrukowano za pomocą drukarki Nexcon Black Buffalo 3D.

Niemcy stawiają dom wielorodzinny metodą druku 3D

Projekt budynku wielorodzinnego wydrukowanego 3D w Niemczech przez PERI - Fot. PERI Projekt budynku wielorodzinnego wydrukowanego 3D w Niemczech przez PERI - Fot. PERI

W Niemczech postawiono pierwszy w historii tego państwa dom wydrukowany w 3D w 2020 r.. Budynek uzyskał pełną certyfikację zgodnie z krajowymi przepisami budowlanymi. Ma powierzchnię 160 m2 na dwóch kondygnacjach.

Kolejne inwestycje w tym sektorze są jeszcze bardziej imponujące: na obrzeżach miasta Ulm powstał największy w Europie dom wielorodzinny wydrukowany w 3D. Ma 380 m2 powierzchni mieszkalnej, podzielonej na pięć mieszkań na trzech poziomach.

Oba domy zostały zbudowane przy użyciu modułowego systemu drukowania COBOD BOD 2, który po uruchomieniu może drukować z prędkością nawet jednego metra na sekundę, wykorzystując dane ze zintegrowanych modeli projektowych.

Szejkowie zachwyceni budowlami w technologii druku 3D

Największy na świecie budynek wydrukowany w 3D w Dubaju - Fot. Apis Cor Największy na świecie budynek wydrukowany w 3D w Dubaju - Fot. Apis Cor

Dubaj łatwo ulegający modom i nowinkom technicznym, zadeklarował, że do 2030 r. jedna czwarta nowopowstałych budynków ma być postawiona metodą druku 3D, choć technologia ta jeszcze nie wystartowała jako powszechna technika budowlana.

W 2021 r. miasto Dubaj zdobyło nagrodę ZEA Ideas Award w kategorii „Innowacje w dziedzinie wynalazków” przyznawaną przez Dubai Quality Group w konkursie pod hasłem „Nic nie jest niemożliwe”. Zwycięstwo zapewnił największy na świecie budynek wydrukowany 3D – jego wysokość sięga 9,5 metra a powierzchnia to 640 m2

Szejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum, wiceprezydent i premier Zjednoczonych Emiratów Arabskich oraz władca Dubaju, zainicjował Dubajską Strategię Druku 3D jako wyjątkową globalną inicjatywę.

ZOBACZ FILM: Domy drukowane 3D - czy wejdą do powszechnego użytku?

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia