Materiały, z których produkuje się kominy nierdzewne

Kominy ze stali nierdzewnej mają opinie trwałych i bezpiecznych. Rury do kominów ze stali nierdzewnej gwarantują pełną odporność ogniową. Systemy izolowane, które składają się z dwóch rur stalowych, między którymi jest warstwa izolacji, można montować na elewacji budynku, bez potrzeby budowy specjalnego szachtu. Warto też zauważyć, że rozwijająca się technika grzewcza powoduje, że spada temperatura spalin generowanych przez zaawansowane niskotemperaturowe urządzenia grzewcze.

Pełna kontrola procesu spalania powoduje, że kotły są coraz wydajniejsze i bardziej ekologiczne. Efektem kontrolowanego procesu spalania jest właśnie spadek temperatury spalin.

Akcesoria i wyposażenie dodatkowe do kominów nierdzewnych

Komin nierdzewny to nie tylko rury do komina i kształty, które stosuje się jako wkładki do szachtów kominowych lub samodzielne kominy zewnętrzne. Oprócz rur kominowych i kształtów potrzebnych jest szereg akcesoriów, które ułatwiają montaż, regulowanie parametrów pracy przewodu kominowego, obsługę komina oraz nadają mu estetyczny wygląd a również wzmacniają całą instalację. Modułowe akcesoria dostępne jako dopasowane elementy systemowe to najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu wszystkie części komina nierdzewnego pasują do siebie idealnie, co ułatwia i przyspiesza prace montażowe.

Akcesoria i kształty do kominów ze stali

Każdy model komina jest dostępny z odpowiednimi akcesoriami. Oprócz rur do kominów nierdzewnych dostępne są różnego rodzaju obejmy, regulatory, uszczelki, kołnierze i wiele innych elementów, dzięki którym montaż komina jest prosty.

  • Akcesoria montażowe do kominów nierdzewnych – to zestaw akcesoriów, który umożliwia utworzenie trwałej solidnej konstrukcji komina. W ramach akcesoriów montażowych do mocowania nierdzewnych rur kominowych dostępne są wsporniki i obejmy umożliwiające montaż rury komina zewnętrznego do elewacji. Na tych elementach opiera się konstrukcja takiego komina. Oprócz tego stosuje się systemowe przepusty, kołnierze i zakończenia, które ułatwiają wykończenie i dostosowywanie przepustów przez stałe przegrody budynku, takie jak ściany czy dachy.
  • Przyłącza i akcesoria do podłączania kotłów i kominków – to różnego rodzaju przedłużenia, kolanka, trójniki i inne elementy, które stosuje się do tego, aby dostosować wkład lub komin zewnętrzny do warunków w miejscu montażu. Rury do kominów stosowane jako przyłącza pozwalają bezpiecznie łączyć kominki i kotły z przewodami spalinowymi i powietrznymi.
  • Akcesoria do regulowania parametrów przewodów kominowych i wentylacyjnych – to różnego rodzaju uszczelki i regulatory, które umożliwiają korygowanie parametrów pracy przewodów kominowych, takich jak prędkość przepływu spalin lub powietrza oraz regulowanie siły podciśnienia. Parametry te mają wpływ na bezpieczeństwo i komfort – m.in. hałas generowany przez pracujące przewody spalinowe i wentylacyjne.
  • Akcesoria maskujące – różnego rodzaju rozety pozwalają zasłonić i zabezpieczyć niektóre elementy instalacji kominowej. Dzięki nim całość prezentuje się świetnie i jest w pełni bezpieczna dla użytkowników i konstrukcji obiektu, w którym montuje się komin nierdzewny.
  • Akcesoria do obsługi kominów – regularne czyszczenie kominów z zanieczyszczeń i osadów odkładających się wewnątrz nierdzewnych rur kominowych, to jeden z podstawowych zabiegów konserwacyjnych. Warto pamiętać o tym podczas projektowania, dobierania i montowania komina lub wkładu nierdzewnego. Montaż wyczystki i elementów do odprowadzania kondensatu należy przeprowadzić tak, aby były one dostępne w sposób umożliwiający oczyszczenie przewodu kominowego. W tym celu przydatne okazać się mogą przedłużenia do wyczystek i inne akcesoria ułatwiające dostęp do elementów obsługowych komina.

Wyposażenie dodatkowe do kominów nierdzewnych

Oprócz standardowych akcesoriów, które ułatwiają dostosowania komina do miejsca montażu oraz regulację parametrów pracy przewodów kominowych, warto przyjrzeć się bliżej dodatkowym elementom wyposażenia, które podnoszą komfort i wydajność zainstalowanego systemu kominowego. Jako ciekawsze elementy wyposażenia dodatkowego, które inwestorzy chętnie wyposażają swoje kominy nierdzewne, wymienić można:

  • Nasady kominowe – zabezpieczające przewód kominowy i wspomagające ciąg kominowy. To proste, ładne i łatwe w montażu wyposażenie, które sprawdza się w określonych warunkach.
  • Tłumiki ograniczające emisję hałasu – każdy przewód kominowy generuje jakiś poziom hałasu. Rozbudowane instalacje, które generują sporo hałasu, warto wyposażyć w specjalne tłumiki absorpcyjne, które pochłaniają część dźwięków emitowanych przez pracujące elementy przewodów kominowych. Tłumiki najczęściej stosuje się w instalacjach, które odprowadzają spaliny z agregatów prądotwórczych.
  • Neutralizatory odczynu kondensatu – spalanie gazu generuje spore ilości kwaśnego kondensatu, który należy odprowadzać z przewodu kominowego. Dobrym sposobem na utylizację kondensatu jest zastosowanie neutralizatora z granulatem, który pochłania kondensat i zmienia jego odczyn.

Wybierając komin nierdzewny, warto wziąć pod uwagę dostępność akcesoriów i wyposażenia dodatkowego, które może okazać niezbędne podczas montażu, regulowania i obsługi technicznej komina nierdzewnego.